Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Část Austrálie zostří covidové sankce. V Sydney měl přitom koncem srpna skončit přísný lockdown

Prázdné ulice Sydney. foto: Reuters

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales kvůli rekordnímu přírůstku nových případů nákazy koronavirem zvýší pokuty pro lidi, které policie přistihne při porušování protiepidemických pravidel. Za poslední den přibylo v Novém Jižním Walesu 466 infikovaných osob, a podle agentury Reuters tak blednou vyhlídky na to, že by v Sydney mohl koncem srpna po devíti týdnech skončit přísný lockdown, jak se původně plánovalo.
  10:28

„Musíme připustit, že tohle je pro Nový Jižní Wales nejhorší situace od samého počátku pandemie. A kvůli tomu je to bohužel nejhorší situace i pro celou Austrálii,“ řekla premiérka státu Gladys Berejiklianová. „Přála bych si, aby se stav zlepšoval, to ovšem mutace delta nepřipouští. Dostaneme se z toho, ale září a říjen budou velmi obtížné,“ dodala.

Stát chce kvůli boji s koronavirem přitvrdit vymáhání stávajících karanténních pravidel. Pokud někdo nebude moci vysvětlit svůj pobyt mimo domov nebo nebude spolupracovat s hygieniky při trasování kontaktů nakažených, bude mu nově hrozit pokuta až 5000 australských dolarů (80 000 Kč). Pokud policie přistihne obyvatele při cestování bez příslušného dokladu, který umožňuje pohyb například kvůli práci, může udělit pokutu do 3000 australských dolarů (50 000 Kč).

„Tyhle pokuty jsou zatím nejvyšší, které jsme dosud měli, a budeme je uplatňovat ode dneška,“ uvedl zástupce policie v Novém Jižní Walesu Mick Fuller. „Lidé obcházeli nařízení a vyráželi na rodinné dovolené - s tím bude konec,“ dodal.

Nový Jižní Wales hlásil za posledních pět dní vždy více než 300 nových případů nákazy denně, což je mnohonásobně více než v sousedním státě Viktoria. Tam za poslední den přibylo 21 nakažených, přesto tam dál trvá uzávěra, která zahrnuje i druhé největší australské město Melbourne.

2. srpna 2021

Autor: