Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Požár v Banské Štiavnici zasáhl sedm budov, hasiči ho mají pod kontrolou

Svět

  15:30aktualizováno  19:00
V historickém centru slovenské Banské Štiavnice v sobotu hořelo. Požár zasáhl sedm budov, hasičům se ho podařilo stabilizovat, uvedl premiér Eduard Heger. Podle něj to byla reakce záchranářů ukázková. Na místě zasahovalo 70 hasičů a 80 vojáků a dalších záchranářů.

Pravděpodobnou příčinou požáru byl zkrat elektrického vedení, informovala police na svém Facebooku.

Nadále hoří střechy geologického muzea, hasiči ale dělají vše pro to, aby se plameny dále nešířily, uvedl po 18. hodině na brífinku slovenský premiér Eduard Heger s tím, že požár zasáhl a poškodil sedm budov.

„Mnohé střechy shořely, v některých i celé poschodí,“ uvedl Heger a dodal, že nikdo nebyl zraněn.

V současné době hasiči hlídají a likvidují lokální ohniska. Hasicí práce budou s největší pravděpodobností pokračovat až do nedělního rána.

Požár v historickém centru slovenské Banské Štiavnice. (18. března 2023)

Hasiči kromě hašení požáru také museli evakuovat několik lidí a přemístit předměty z objektu.

„Zasahující příslušníci odstavili objekt od energií, vykonávají hasicí práce, evakuaci osob z restaurace, ochlazují sousední budovy a vynáší předměty z objektu,“ uvedla mluvčí Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.

„Vzhledem k rozsahu požáru byl na místě zřízený řídící štáb. Na místo také směřují vyšetřovatelé příčin vzniku požáru z ministerstva vnitra,“ dodala Križanová.

Požár zasáhl archiv i Banku lásky

Podle webu pravda.sk plameny zachvátily střechu, která se následně zřítila. Požár se postupně rozšířil i na další čtyři okolní budovy. Podle informací na místě zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči z Banské Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banské Bystrice, Zvolena, Pliešoviec či Štiavnických Baní. K hašení byli přivoláni také vojenští hasiči s příslušnou technikou.

Vojáci z místního archivu pomohli se záchranou kulturních památek.

Samospráva Banské Štiavnice požádala prostřednictvím sociálních sítí také občany o pomoc při vynášení děl z Galerie Jozefa Kollára na Náměstí svaté Trojice.

DennikN.sk uvedl, že požár vypukl v historické budově, kde je zážitková atrakce Banka lásky a rozšířil se na okolní domy. Zasáhl báňský archiv, budova základní umělecké školy či pizzerie.

„Je to obrovská tragédie,“ komentovala požár v historickém centru primátorka Banské Štiavnice Nadežda Babiaková pro server Aktuality.sk. „Škody jsou nevyčíslitelné, bude třeba miliony eur,“ zhodnotila Babiaková.

Lítost vyjádřil na svém Twitteru také český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Se slovenskou stranou jsme v kontaktu, Česko je připraveno okamžitě pomoci,“ napsal Lipavský.

Svou účast vyjádřila i prezidentka Zuzana Čaputová.

„Je mi hluboce líto, že centrum Banské Štiavnice, jednoho z nejkrásnějších měst Slovenska, pohltil ničivý požár. Moc děkuji profesionálním a dobrovolným hasičům, vojákům a všem ochotným lidem, kteří se snaží dostat požár pod kontrolu a také pomáhají s vynášením cenných památek či historických spisů,“ napsala na Facebooku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!