Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Během soukromé večeře měl Trump požadovat přísahu loajality. Ředitel FBI jej odmítl

Svět

  18:30aktualizováno  19:28
PRAHA - V lednu, jen sedm dní poté, co se Donald Trump stal prezidentem Spojených států byl dnes již bývalý ředitel FBI James Comey pozván do Bílého domu na večeři mezi čtyřma očima s novým prezidentem. Prezident měl během večera požadovat ředitelovu věrnost. Comey odmítl. Podle něj to byla předzvěst jeho odvolání.

Ředitel FBI a James Comey během setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě. foto: Reuters

Podle dvou lidí, se kterými bývalý ředitel o této večeři hovořil, Comey věří, že konverzace, kterou v lednu vedl s prezidentem Trumpem, byla předzvěstí jeho vyhazovu z pozice ředitele FBI.

Podle samotného Donalda Trumpa by ale měl Comey doufat, že neexistují žádné nahrávky jejich společných rozhovorů. Zamyslet by se měl přitom nad tím dřív, než začne vyzrazovat informace médiím, uvedl Trump v pátek na Twitteru.

12.května 2017 v 14:26, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 19:25

James Comey better hope that there are no "tapes" of our conversations before he starts leaking to the press!

Podle britského listu The Guardian tak prezidentův tweet naznačuje, že Bílý dům si při vzájemných setkáních tajně pořizoval záznamy.

Trump vyhodil ředitele FBI. Comey mu přitom ‚pomohl‘ stát se prezidentem

Během jídla prezident a Comey krátce hovořili o volbách a velikosti publika během Trumpových kampaní. Poté prý prezident stočil konverzaci k otázce, zda by šéf FBI odpřísáhl svou loajalitu.

Comey takový slib odmítl. „Svým přátelům vylíčil, že namísto toho prezidentovi nabídl, že k němu bude vždy upřímný, ale že nebude poslušný v tradičním politickém smyslu,“ napsal deník New York Times.

Bílý dům taková tvzení odmítá. Sám prezident Trump v rozhovoru pro NBC popsal naprosto odlišnou konverzaci. O tom, že by žádal věrnost se Trump nezmínil. Navíc měl podle slov prezidenta o schůzku požádat sám Comey.

Prezident Trump a ředitel FBI James Comey.
Bývalý ředitel FBI James Comey.

„Měl jsem s ním večeři. Chtěl večeři, protože chtěl zůstat (na pozici ředitele FBI - pozn. red.). Měli jsme moc krásnou večeři v Bílém domě,“ uvedl prezident. Na otázku, zda o večeři požádal sám Comey, Trump odpověděl, že myslí, že ano. Podle prezidenta měl šéf FBI během večeře Trumpovi sdělit, že není předmětem vyšetřování.

„Nevěříme, že by takový popis večeře byl pravdivý,“ uvedla Sarah Huckabeeová Sandersová, zástupkyně tiskového mluvčího prezidenta. „Integrita našich bezpečnostních složek a jejich vedení má jednu z nejvyšších priorit pro prezidenta. Nikdy by nepožadoval věrnost své osobě, ale pouze věrnosti naší zemi a jejímu lidu,“ dodala.

Prezident Trump během rozhovoru pro NBC s Lesterem Holtem.

Podle deníku New York Times není jisté, jestli Trump hovořil o stejném večeru, jako Comeyho přátelé, ale veřejnost ví pouze o jedné večeři, kterou měli nově zvolený prezident a šéf FBI.

Navíc podle Comeyho popisu průběhu večera nebyl Trump s první odpovědí v otázce loajality spokojený. Během večeře se měl zeptat ještě několikrát, jestli může s podporou a věrností.

Comey prý opět odpověděl, že prezident může počítat s jeho upřímností, ale odmítl mu odpřísáhnout věrnost. Trump na něj však dál tlačil a vymohl si prý na něm „upřímnou věrnost“.

Deník New York Times tvrdí, že popis večeře ukazuje pohled na Trumpovo prezidentsví Comeyho očima. „Hvězda televizních reality show a byznysmen, který nikdy nebyl zvolen, zřejmě nepochopil, že tradičně ředitelé FBI nemají být politickými loajalisty,“ píše deník.

I proto ředitelům FBI udělil Kongres v roce 1970 desetiletý mandát, aby byli nezávislí na prezidentovi.

Odvolal bych ho i bez doporučení

Donald Trump prohlásil, že nyní již bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování Jamese Comeyho chtěl odvolat nehledě na názor ministerstva spravedlnosti. Americký prezident to uvedl ve čtvrtečním rozhovoru pro NBC News.

Agentura AP poznamenala, že mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandesová ve středu řekla, že Trump se ke Comeyho úternímu sesazení odhodlal po konzultaci s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a jeho náměstkem Rodem Rosensteinem.

Trump nyní uvedl, že o Comeyho budoucnosti měl jasno ještě před jednáním se Sessionsem a Rosensteinem. Bývalého ředitele FBI pak označil za člověka, kterému ve funkci šlo především o tom, aby na sebe poutal pozornost.

„Vím, že nejsem vyšetřován. Tedy já osobně. Nemluvím o kampani,“ řekl nyní Trump. Upřesnil, že se to od Comeyho dozvěděl při rozhovoru během společné večeře a během dvou telefonátů. O jeden z těchto dvou telefonních hovorů požádal podle prezidenta Comey a o druhý pak Trump sám.

Trump také prohlásil, že mezi ním či jeho volebním štábem a Ruskem nebylo žádné tajné nebo protizákonné ujednání. Ujistil rovněž, že Comeyho odvolání nebylo míněno jako výhrůžka na adresu FBI, aby přestal vyšetřovat možné ruské ovlivňování loňských amerických voleb.

Autoři: ,