Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zápas o kokain. Belgičané ho nestíhají pálit, gangy se ho snaží krást zpět

Belgická policie představuje výsledky operací, při kterých zadržela dodávky kokainu v přístavu v Antverpách. (12. července 2023) foto: Profimedia.cz

Belgická policie v poslední době zejména kvůli bujícímu drogovému trhu v Antverpách zabavuje tolik kokainu, že čelí neobvyklému problému. Protože nestíhá drogu likvidovat, uskladněné kontejnery se stávají cílem zločinců, kteří se pokoušejí získat ji zpět.
  15:19

Belgie se stejně jako sousední Nizozemsko v posledních letech stala hlavním evropským překladištěm stále prodávanější drogy, která míří na kontinent ze zemí Latinské Ameriky. Policisté loni zabavili v antverpském přístavu rekordních 110 tun kokainu a letos to podle dosavadních statistik bude ještě více.

Jenže zatímco nizozemské úřady stíhají drogu spálit krátce po zabavení, v Belgii se to zatím nedaří. Náklad často zůstává v kontejnerech v přístavu, kde se k němu pokoušejí dostat zločinci, uvádí bruselský web Politico.

Před třemi týdny policie podle médií zastavila ozbrojenou skupinu, která se pokoušela dostat k jednomu z kontejnerů obsahujících drogu. Minulý pátek zase trojice mužů vyzbrojených noži svázala dva zaměstnance přístavu, kteří je objevili poblíž jiného kontejneru, v němž byl kokain.

„Množství, které zabavujeme dnes, je mnohem větší a už (pro gangy) nejde o odepsatelné ztráty. Dnes jsou jasně připraveni udělat hodně pro to, aby dostali drogy zpátky,“ řekla televizní stanici VRT komisařka odpovědná za drogovou kriminalitu Ine Van Wymerschová.

Belgie má kvůli rozdělení na vlámskou a valonskou část složitější správní strukturu než řada jiných zemí včetně Nizozemska. Jednotlivé úřady nyní nejsou zajedno, proč se nedaří kokain likvidovat podobně rychle jako v sousedním státě.

Zástupce federálního ministerstva financí Kristian Vanderwaeren tvrdí, že problémem je nedostatečná kapacita zařízení na pálení drogy, která je záležitostí vlámských úřadů. Naproti tomu vlámská ministryně Zuhal Demirová oponuje a vidí potíž v nedostatečném počtu federálních celních úředníků, kteří mají na starosti přepravu kontejnerů k pálení.

Van Wymerschová tvrdí, že se v těchto dnech snaží zajistit, aby se stala likvidace drogy prioritou. Svůj plán by měla prezentovat bezpečnostní radě federální vlády.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!