Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemědělství potřebuje hlubokou změnu, řekl Macron po protestech v Bruselu

Svět

  11:19aktualizováno  18:20
Zemědělci v Belgii i ve čtvrtek protestovali proti politice Evropské unie v oblasti životního prostředí a dovozu levných potravin. Hlavní dopravní tepny v Bruselu zablokovalo asi tisíc traktoristů. Na budovu Evropského parlamentu někteří házeli vajíčka, jiní zakládali požáry či odpalovali ohňostroje. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona evropský zemědělský sektor potřebuje „hluboce“ změnit svá pravidla.

Zemědělci se snažili upoutat pozornost vedoucích představitelů, kteří do Bruselu dorazili na summit Evropské rady, což se jim podařilo. Bezpečnost v místě hlídali těžkooděnci, kteří za postavenými zábranami dohlíželi na zaparkované traktory v místě několik bloků od budovy Evropského parlamentu.

Belgičtí farmáři protestují v Bruselu. Před budovou Evropského parlamentu zapálili pneumatiky a zablokovali dopravu. Bezpečnost hlídají těžkooděnci. (1. února 2024)

Problémy, kterým zemědělci v současné době čelí, se staly tématem právě i čtvrtečního summitu EU. Po jeho konci se pak belgický premiér Alexandr De Croo společně s nizozemským premiérem Markem Ruttem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou dokonce setkali se zástupci organizací, které v belgické metropoli protestují. Jaký byl výsledek této schůzky, nebylo jasné.

Podle francouzského prezidenta Macrona, v jehož zemi farmáři také protestují, potřebuje Evropská unie společný mechanismus, jenž zaručí spravedlivé ceny, které mají velké potravinářské společnosti platit producentům, tedy zemědělcům.

Tisíc demonstrantů v traktorech

Podle policejního mluvčího, kterého citovala agentura AFP, se v bruselských ulicích, zejména kolem náměstí Luxembourg, ve čtvrtek nacházelo přes tisíc traktorů či jiných zemědělských strojů. Pro některé delegace tak bylo složitější se na jednání Evropské rady dostat. Traktory zaparkovaly i před budovou Stálého zastoupení ČR při EU, které sídlí nedaleko Evropského parlamentu.

Většina farmářů jsou mladí Belgičané z jihu země, z oblastí Seneffe či Tournai, mezi zemědělci jsou ale i jejich kolegové ze zahraničí, například z Itálie, napsal list The Brussels Times. Farmáři doufají, že představitelé unijních zemí vyslyší jejich volání po snížení regulace a přísnější kontrole dovozu, které podle zemědělců zhoršují jejich živobytí.

„Když vidíte, s kolika lidmi tu dnes jsme, a když vidíte, že je to po celé Evropě, tak musíte mít naději. Musíme mít naději, že tito lidé vidí, že zemědělství je nezbytné. Víte, je to jídlo,“ řekl na místě agentuře Reuters Kevin Bertens, farmář z oblasti kousek od Bruselu. Protesty se celý týden konají i v Rumunsku, Polsku či Německu.

Protesty napříč Evropou

K protestům se ve čtvrtek připojily i stovky zemědělců v Portugalsku. Ráno zablokovaly dvě dálnice v obou směrech poblíž hraničních přechodů se Španělskem u měst Vilar Formoso na severu a Elvas na jihu, uvedla policie. Dodala, že blokády jsou také ve městech Chamusca a Golega.

Čtvrteční protesty v Portugalsku odstartovala výzva z předchozího dne „Občanského hnutí zemědělců v Portugalsku“, které samo sebe označuje za spontánní a nestranickou iniciativu.

Aby vláda vyšla vstříc zemědělcům a zabránila jejich protestům, oznámila ve středu podpůrná opatření v celkové výši přibližně 500 milionů eur (přes 12 miliard korun), která jim mají pomoci vyrovnat se s následky sucha, jež postihuje zejména jih země. Tato opatření zahrnují také snížení zdanění nesilniční nafty.

Ve Francii, kde zemědělci protestují již několik týdnů, vláda upustila od plánů na postupné snižování dotací na zemědělskou naftu a slíbila další podporu. Farmáři však tvrdí, že to nestačí.

Protesty napříč Evropou přicházejí před červnovými volbami do Evropského parlamentu, v nichž krajní pravice, pro niž zemědělci představují rostoucí voličskou skupinu, zřejmě dosáhne zisků, píše Reuters.

Autoři: ,