Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci znovu ostřelovali Belgorod. Nasadili český raketomet, tvrdí Moskva

Raketomety české výroby RM-70 Vampire foto: Excalibur Army

Ruská protivzdušná obrana ve středu odpoledne sestřelila nad Belgorodskou oblastí dva drony a sedm raket vypálených z raketometu české výroby RM-70 Vampire, uvedlo podle médií ruské ministerstvo obrany. Ostřelování si vyžádalo dva raněné, uvedl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. V Belgorodu exploze rozbily okna ve dvou obytných domech a střepiny poškodily asi 15 aut, dodal.
  17:56

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Raketomety RM-70

  • Salvové raketomety RM-70 vznikly začátkem 70. let jako československá verze sovětského raketometu BM-21 Grad, se kterým sdílí základní zbraňový systém, tedy odpalovací zařízení pro 40 raket. Jako nosič posloužily čtyřnápravové nákladní vozy Tatra 813 a později 815. Na rozdíl od BM-21 má RM-70 pancéřovou kabinu (existuje ovšem i verze, která má kabinu nechráněnou) a dostatek prostoru pro přepravu dalších 40 raket pro opětovné nabití.
  • Tehdejší Československá lidová armáda představila RM-70 v roce 1972, systém se vyráběl ve slovenské Dubnici nad Váhom. Ve výzbroji je má zhruba 20 zemí. Použity byly například v bojích v Jemenu, Libyi, na Srí Lance či ve válce o Náhorní Karabach. Z české armády byl tento zbraňový systém vyřazen v roce 2010, slovenská je nadále využívá a uvažuje o jejich modernizaci. Uvádí se, že jednou z možností je osazení podvozku Tatra kontejnery z amerických systémů HIMARS.
  • Česká republika darovala vyřazené systémy RM-70 ze svých zásob Ukrajině už loni v dubnu. Kyjev se domluvil se zbrojovkou Excalibur Army na dodávkách modernizované verze RM-70 Vampire. V květnu 2022 pak ukrajinský server Defense Express napsal, že raketomety byly již použity v bojích proti ruským invazním silám, které napadly Ukrajinu. Jeden raketomet RM-70 pojmenovaný Přemysl získala ukrajinská armáda letos na jaře i díky veřejné sbírce Dárek pro Putina.
  • Jde o reaktivní systém pro odpálení 40 kusů raket ráže 122 mm, který je umístěn na podvozku nákladního automobilu Ural. Dostřel je zhruba 20 kilometrů, u modifikovaných verzí až dvojnásobný. Sovětské a ruské grady se po odpálení 40 raket musejí dobíjet ručně střela po střele, což zabere kolem deseti minut, zatímco RM-70 si veze jednu zásobní salvu, nabíjenou pomocí hydraulického systému. To trvá nejvýše 40 sekund a prodleva mezi posledním výstřelem první salvy a prvním výstřelem druhé salvy trvá asi 2,5 minuty.

Ukrajina zprávy o ostřelování Belgorodu ponechala bez vyjádření, poznamenala ruská redakce BBC. Belgorod a další pohraniční oblasti se během téměř dvouleté války Ruska proti Ukrajině často stávají terčem ukrajinských útoků, napsala agentura Reuters.

Rusové podle ukrajinských představitelů z okolí Belgorodu odpalují rakety zaměřené na Charkov, vzdálený jen několik desítek kilometrů. Při ranním útoku na druhé největší ukrajinské město použili Rusové i rakety severokorejské výroby, uvedla dnes ukrajinská policie s odvoláním na poznatky specialistů.

Autoři: ,