Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bili mě všichni. Běloruská vězeňkyně propašovala svědectví na toaleťáku

Běloruská žena gestem vyjadřuje podporu demonstrantům v ulicích. (13. září 2020) foto: AP

Běloruské politické vězeňkyni Kacjaryně Novikavové se vzácně podařilo popsat veřejnosti brutalitu za mřížemi. Svůj příběh napsala na kus toaletního papíru. Píše o bití i tom, že nemá přístup ke zdravotní péči. Do vězení se dostala kvůli účasti na masivních protestech z roku 2020, kdy se vládce Alexandr Lukašenko prohlásil vítězem prezidentských voleb.
  11:19

Osmatřicetiletá Novikavová vylíčila, jak ji členové bezpečnostních složek opakovaně bili poté, co byla v červnu 2023 zatčena pouze v noční košili. Stala se jednou ze stovek politických vězňů v zemi s 9,5 milionu obyvatel, kterým vládne diktátor Alexandr Lukašenko.

„Všichni, kdo byli v kanceláři, mě bili. Mlátili mě po hlavě,“ napsala Novikavová s tím, že se tak dělo v několika vazebních věznicích, jimiž prošla. Její líčení zveřejnila nezávislá běloruská média.

Po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily dlouholetého vládce země Lukašenka, což opozice i Západ odmítly uznat, se v Bělorusku zdvihla obrovská vlna protestů.

Statisíce lidí vyšly do ulic, režim však protesty potlačil. Asi 35 tisíc lidí pořádkové síly zadržely a tisíce z nich policisté zbili v celách. Úřady také zakázaly provoz desítek nezávislých médií a nevládních organizací.

Novikavová, která se protestů zúčastnila, byla v lednu odsouzena na šest a půl roku vězení za podněcování nenávisti a maření práce pracovníka ministerstva vnitra. Její zdravotní stav se po bití zhoršil. Tvrdí, že se jí nedostává potřebné lékařské péče.

„Spadla jsem z horního lůžka postele a hlavou jsem narazila na dřevěnou polici,“ napsala s tím, že její zranění dozorci vyfotografovali, ale neposkytli jí žádné ošetření.

Dopis na síti X mimo jiné zveřejnila vůdkyně běloruské opozice a Lukašenkova sokyně v prezidentských volbách z roku 2020 Svjatlana Cichanouská. „Popsala, jak byla vystavena bití a mučení. Byla jí odepřena zdravotní péče. To chtělo neskutečnou odvahu poslat světu toto volání o pomoc – a svět teď musí poslouchat!“ napsala manželka politického vězně a původního kandidáta na prezidenta Sergeje Cichanouského.

Ačkoli bývá většina politických vězňů na samotce, Novikavová uvedla, že ji věznili ve stejné cele jako Marynu Zolatavovou, šéfredaktorku největšího nezávislého zpravodajského serveru v zemi Tut.by, kterou soud poslal na dvanáct let za mříže.

„Dopisy téměř nikdy nedorazí. Dokonce i kresby byly zakázány,“ uvedla Novikavová. Lidskoprávní organizace Vjasna vyzvala, aby Novikavové zprávy vyšetřil Výbor OSN proti mučení. V Bělorusku je v současné době 1 385 politických vězňů, včetně nositele Nobelovy ceny míru Alese Bjaljackého. Nejméně šest politických vězňů za mřížemi zemřelo, uvedla Vjasna.

Autoři: ,

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...