Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Překvapivé výhody z „bratrské“ pomoci Putinovi. Bělorusové podle expertů žijí ve falešné iluzi prosperity


Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko se s lídrem Kremlu Vladimirem Putinem setkává poměrně často, naposledy minulý týden v Moskvě. | foto: FOTO ČTK/APČTK

Premium Analýza
Minsk díky ruské invazi na Ukrajinu mnohé získal, platí za to ale ohromnou cenu v podobě stále větší závislosti na Moskvě a chřadnoucího hospodářství.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

V polovině letošního února byl v Homelské oblasti na jihovýchodě Běloruska, v okrese sousedícím s Ukrajinou, vyhlášen režim protiteroristické operace. Prezident Alexandr Lukašenko den poté oznámil, že „čekisticko-vojenská operace skončila. Byli zadrženi všichni diverzanti, mezi nimi Bělorusové“. Prý k takovým akcím dochází dvakrát až třikrát týdně. „Nemůžeme se uklidnit? Nemůžeme!“ prohodil směrem k Ukrajině Lukašenko.

Ať už je průnik diverzní skupiny z Ukrajiny jednou z mnoha fantazií běloruského diktátora a jeho tajné služby KGB, nebo skutečná událost, nehovořilo by se o něm, pokud by se už dva roky Minsk nepodílel na ruské agresi proti Ukrajině.

Od samého začátku války na Ukrajině Bělorusko pomáhá svému velkému bratru z Moskvy útočit na sousední stát. Z běloruského území startují letouny a rakety bombardující ukrajinská města, část ruských útočících sil se vydala ve směru na Kyjev z Běloruska – včetně jednotek, které byly vysazeny na ukrajinském letišti Hostomel. Bělorusko pomáhá zásobovat ruskou armádu.

Za podporu ruské agrese si proto Lukašenkův režim vysloužil sankce a silnější izolaci, než ve které byl před válkou na Ukrajině. Podpořit Putinovu válku bylo, možná překvapivě, pro Lukašenka výhodné rozhodnutí. Pro běloruskou společnost však nikoliv.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...