Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) se na summitu G7 sešel s americkým prezidentem Joem Bidenem. (12. června 2021) foto: AP

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od 5. do 9. června, setká se s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Do Normandie podle Paříže míří 25 premiérů a prezidentů a také milion návštěvníků. Na jejich bezpečnost bude dohlížet 43 tisíc policistů, četníků a vojáků.
  15:50aktualizováno  21:08

Vylodění v Normandii se účastnilo 73 tisíc Američanů, Biden má v plánu setkání s veterány a uctění památky padlých. V pátek pronese řeč na výběžku Pointe du Hoc o významu obrany demokracie a svobody. O den později se v Paříži setká s Macronem, oba doprovodí jejich manželky.

Na třídenní oslavy v Bretani a v Normandii podle odhadů francouzských úřadů přijede asi milion hostů. Program vyvrcholí ve čtvrtek 6. června na pláži Omaha, kde zajistí pořádek 12 tisíc policistů a četníků. Na místě bude také 80 specialistů na vyhledávání min, včetně 16 potápěčů a 50 jednotek s psovody.

„Je to největší vzpomínková akce v našich dějinách,“ uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Zpravodajské služby podle něj dosud nezaznamenaly žádnou výjimečnou hrozbu.

V Normandii se očekává účast britského krále Karla III. nebo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Asociace amerických veteránů pozvala bývalé prezidenty Donalda Trumpa, Baracka Obamu a Billa Clintona. Aerolinky Delta Airlines vypraví speciální let pro 60 amerických veteránů, z nichž někteří se účastnili vylodění v roce 1944, píše France Bleu.

Rusko nedostalo pozvánku

Rusko neobdrželo pozvánku na oslavy 80. výročí od vylodění v Normandii, uvedl dnes Elysejský palác. „Ruská delegace nebude přítomna. Podmínky nejsou vhodné vzhledem k agresivní válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině a která v posledních týdnech zesílila,“ uvedl úřad francouzského prezidenta Macrona.

Agentura Reuters o tom již dříve informovala s odkazem na dva diplomatické zdroje, zpráva ale nebyla potvrzena. Francouzští organizátoři v dubnu původně uvedli, že prezident Vladimir Putin nebude pozván, ale že někteří ruští zástupci budou vítáni jako uznání válečných obětí země.

Největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách z 6. června 1944 znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. V

Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 tisíc vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

Autoři: ,