Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Neútočte na Rafáh bez plánu na ochranu civilistů, řekl Biden Netanjahuovi

Prezident USA Joe Biden přiletěl do Tel Avivu, setká se s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.(20. září 2023) foto: Reuters

Izrael by neměl zahajovat vojenskou ofenzivu v Rafáhu, pokud nenabídne důvěryhodný a uskutečnitelný plán na zajištění bezpečnosti více než milionu lidí, kteří se tam ukrývají před boji mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Americký prezident Joe Biden to v neděli v telefonátu řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.
  20:49

Oba lídři mluvili také o jednáních ve snaze dosáhnout propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem i o nutnosti humanitární pomoci v oblasti, uvedl dnes v prohlášení Bílý dům. Biden zdůraznil, že „je potřeba využít pokroku dosaženého v jednáních a co nejdříve zajistit propuštění všech rukojmích.“

Podle stanice Channel 12 trval hovor asi 45 minut. Šlo o první rozhovor mezi oběma lídry od chvíle, kdy Biden prohlásil, že reakce izraelských sil v Pásmu Gazy byla přehnaná.

Netanjahu v neděli v rozhovoru v americké televizi ABC řekl, že vítězství ve válce proti Hamásu v Pásmu Gazy je na dosah a ti, kdo Izrael odrazují od plánované pozemní ofenzivy v Rafáhu prakticky říkají, ať válku prohraje.

Stanici Fox News Netanjahu řekl, že reakce Spojených států na teroristický útok podobného rozsahu proti USA by vyvolala stejně velkou odezvu, ne-li ještě větší.

Hamás mezitím varoval, že případný postup izraelské armády do Rafáhu zhatí vyjednávání o propuštění rukojmích. Evropská unie, Spojené státy, ale například i česká vláda označují Hamás za teroristickou organizaci.

Egypt v neděli upozornil Hamás, že musí dohody o propuštění rukojmích výměnou za příměří dosáhnout do dvou týdnů, jinak Izrael postoupí do Rafáhu, uvedl americký list The Wall Street Journal (WSJ). V Káhiře v úterý začnou vyjednávání o této dohodě, kterých se zúčastní Izrael, USA a Katar, připomíná server listu The Times of Israel.

Autoři: ,