Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden má políčeno na majetek oligarchů. Putin je podle něj nyní izolován od světa více než kdy jindy

Prezident Spojených států Joe Biden vystoupil s jeho prvním poselstvím o stavu unie v americké Sněmovně reprezentantů. (1. března 2022) foto: AP

Tradiční projev o stavu unie dal americkému prezidentovi dobrou příležitost oznámit další kroky proti Rusku v souvislosti s právě probíhající válkou proti Ukrajině.
  21:00

A Joe Biden očekávání splnil. Hned na úvod totiž oznámil, že Spojené státy se přidají ke svým spojencům a uzavřou svůj vzdušný prostor pro ruská letadla. Stejně tak sdělil, že jeho vláda se chce zaměřit na majetek ruských oligarchů v USA. „Spolu s našimi evropskými spojenci budeme hledat a zabavovat vaše jachty, luxusní apartmány a vaše soukromá letadla, zadržíme vaše nezákonné zisky,“ vzkázal šéf Bílého domu ruským ekonomickým elitám podporujícím současné ruské vedení.

„Způsobujeme bolest Rusku a podporujeme ukrajinský lid. Putin je nyní izolován od světa více než kdy jindy,“ uvedl Biden. Zároveň dal najevo, že nedávno přijaté sankce proti ruskému hospodářství v podobě odstřihnutí klíčových bank od mezinárodního platebního systému přinášejí již první výsledky.

‚Žijeme v metru. Doma se jen vysprchujeme a nabijeme power banky.‘ Stateční Kyjevané líčí svůj život

Prezident v této souvislosti připomněl prudký pokles hodnoty ruského rublu, jenž ztratil během několika málo dní třicet procent své hodnoty, stejně tak srovnatelně dramatický propad akcií firem obchodovaných na moskevské burze.

Bidenova řeč se nesla v duchu vyjádření podpory ukrajinské vládě. Celou atmosféru dokreslili i mnozí z kongresmanů a senátorů tím, když měli na sobě módní doplňky v ukrajinských národních barvách, modré a žluté.

Podle prezidenta poskytnou Spojené státy více než miliardu dolarů na přímou pomoc Ukrajině. Vedle toho ale znovu zdůraznil, že americké jednotky nepůjdou bojovat na Ukrajinu. Budou ovšem bránit partnerské státy v rámci NATO a „každý kousek jejich území“ pro případ, že by ruský prezident rozšířil své vojenské tažení a pokračoval v něm západním směrem.

Diktátoři musí za své činy zaplatit

Vzhledem k vývoji na válečné frontě Bidenův štáb text prezidentského projevu v minulých dnech několikrát změnil. Změny se měly týkat hlavně pasáží pojednávajících o prezidentu Vladimiru Putinovi, jehož Biden několikrát označil za diktátora. „Během našich dějin jsme se naučili lekci: Když diktátoři nezaplatí žádnou cenu za své činy, způsobí víc chaosu a pokračují,“ řekl Biden. „Nemá vůbec tušení, co ho čeká,“ poslal Putinovi vzkaz.

Značný prostor ve své výroční řeči věnoval Biden i domácí ekonomické situaci, především pak boji proti růstu cen.

Oznámil v této souvislosti uvolnění dalších 30 milionů barelů z amerických ropných rezerv, což podle něj pomůže otupit růst cen pohonných hmot. Zároveň přiznal, že sankce uvalené na Rusko v reakci na útok na Ukrajinu pocítí i Američané. „Všem Američanům říkám, budu k vám upřímný, jak jsem vždy sliboval. Když ruský diktátor napadne cizí zemi, má to dopady po celém světě.“

Šéf Bílého domu také vyzdvihl již dříve oznámený záměr amerického technologického koncernu Intel vybudovat v Ohiu továrnu na výrobu polovodičů. Prezident během své řeči oznámil, že vedení společnosti mu přislíbilo navýšit objem investice z původních dvacet na sto miliard dolarů.