Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Válka v Gaze ubírá Bidenovi hlasy. Stále více Američanů si myslí, že s podporou Izraele zašel příliš daleko


Přes 13 procent demokratických voličů v Michiganu zaškrtlo během pondělních primárek možnost „uncommited“ čili nerozhodnutý na protest proti Bidenově podpoře Izraele, který vede válku v Pásmu Gazy. Snímek byl pořízen v neděli. | foto: Profimedia.cz

Premium
Úřadující prezident USA Joe Biden sice s přehledem zvítězil v demokratických primárkách v Michiganu, ovšem vysoký počet nerozhodnutých voličů mu dělá starosti. Kampaň proti Bidenovi na protest jeho podpory Izraele byla evidentně úspěšná – ve státě, kde v listopadových prezidentských volbách může rozhodovat každý hlas.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Přes 81 procent hlasů získal mezi demokratickými voliči v pondělních primárkách ve státě Michigan na severu USA Joe Biden. Přesto to není výsledek, s nímž by mohl být spokojen: více než sto tisíc demokratických voličů, tj. přes 13 procent z celku a zhruba pětkrát více v porovnání s předchozími michiganskými primárkami totiž na lístku zaškrtlo možnost „uncommited“ čili nerozhodnutí.

„Mám pro pana Bidena jediný vzkaz: Příměří, příměří, příměří,“ řekl listu The New York Times při odchodu z volební místnosti ve městě Dearborn 80letý Sámí Zrejk. Dodal, že pokud Biden nezmění svou blízkovýchodní politiku, nebude jej volit ani v podzimních prezidentských volbách. „Ani kdyby to mělo znamenat vítězství pro Donalda Trumpa,“ dodal muž původem z Jemenu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se