Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bin Ládin chválil atentátníka z 11. září

Svět

  10:19
WASHINGTON - Na veřejnost se dostala i druhá nahrávka vůdce Al Kajdy Usámy bin Ládina za posledních několik dní. Videozáznam oslavuje jednoho z atentátníků Vahída Šihrího, který narazil s prvním Boeingem 767 do věže Světového obchodního centra. Na nahrávce ze 7. září bin Ládin mluvil o zranitelnosti USA a vyzýval Američany, aby přistoupili na islám.

Bin Ládin vypadá výrazně starší než na obdobných dřívějších fotografiích. Jeho charakteristický plnovous, který byl na předcházejících obdobných záběrech prošedivělý, je ale nyní zcela tmavý, píše agentura AP. foto: ČTK

Nahrávka, která trvá 47 minut, je zjevně určena arabskému i anglickému publiku. Video s anglickými titulky oslavuje hlavně Šihrího, bin Ládin je v záběru jen prvních 15 minut a nikde není v pohybu, řekla televizi CNN odbornice na problematiku terorismu Laura Mansfieldová.

Letadlo se Šihrím, kde cestovalo 92 lidí, narazilo do věže WTC jako první. Druhou věž zlikvidoval o čtvrt hodiny později náraz dalšího Boeingu. Při atentátech 11.září 2001 zahynulo kromě 19 teroristů téměř 3000 lidí. Teroristé se zmocnili ještě dvou dalších letadel. Jedno narazilo do budovy Pentagonu, poslední se zřítilo, když se cestující pokusili sebevrahy zneškodnit.

Ládin není v Afghánistánu
Američané pátrají po bin Ládinovi od roku 2001. Za pomoc při jeho dopadení nabízejí odměnu 50 milionů dolarů. Podle odborníků se vůdce islamistů skrývá na afghánsko-pákistánské hranici.

"Zprávy naší rozvědky a aktivity Al Kajdy... a také zprávy Afghánců angažovaných ve válce proti terorismu... svědčí o tom, že v Afghánistánu není," řekl při šestém výročí útoků afghánský ministr zahraničí Rangín Dádfar Spanta.

Dopadení bin Ládina podle něj ale "není důležité" ve srovnání se širším cílem zničení mezinárodní teroristické sítě, která je v regionu aktivní.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...