Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bin Ládina jsme střelili do hlavy, pak jsme pálili do těla, líčí kniha

Svět

  22:22
Kniha o zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina má přijít na pulty knihkupectví až 4. září. Na veřejnost se však již dostaly její části. Teroristu jednotky Navy SEAL střelily do hlavy, když vyhlížel ze své ložnice. Pak ještě do ležícího těla speciální komando pálilo.

Usáma bin Ládin jako mladý judista a jako známý terorista.

Kopie knihy se před vydáním dostala do několika médií. Podle nich z knihy vyplývá, že byl v době zásahu terorista neozbrojen. Zastřelen byl v nejvyšším patře svého úkrytu, když se díval na postupující jednotky ze své ložnice. Podle knihy bin Ládin zmizel zpátky do pokoje, když tam pak jednotka vtrhla, našla ho již mrtvého na zemi s prostřelenou hlavou.

ČTĚTE TAKÉ:

Elitní jednotka musela ještě odlákat dvě ženy, které se nad někdejším šéfem Al-Káidy skláněly. Bin Ládinovo tělo se prý ještě v tu chvíli chvělo, po několika momentech už ležel bezvládně mrtev. Vojáci ve dveřích posléze našli dvě zbraně, které byly netknuté.

Tato verze, kterou v knize sepsal jeden z členů jednotky Matt Bissonnette (autorem knihy je pod pseudonymen Mark Owen), se tak liší od té oficiální. Podle ní měli bin Ládina střelit v momentě, kdy sahal po zbrani, což kniha nepotvrzuje. Další odlišnost od oficiálních vyjádření je chování vojáků k tělu mrtvého teroristy. Mělo s ním být zacházeno s úctou k mrtvému, podle knihy však jeden z členů jednotky při převozu vrtulníkem seděl bin Ládinovi na hrudi. To je ovšem běžný postup v momentě, kdy jsou těla z misí transportována. Vojáci tak sedí i na pozůstatcích svých kolegů.

Rozezlený Pentagon

Kniha velké ovace v Pentagonu nebudí. Nečetl jsem ji a nevím o tom, že by ji hodnotil někdo na ministerstvu obrany," řekl dříve mluvčí Pentagonu George Little. Podle pravidel ministerstva přitom všechny knihy sepsané aktivními i bývalými příslušníky armády podléhají kontrole, aby se na veřejnost nedostaly tajné informace, například o taktice bojových jednotek.

Zástupci Pentagonu už pohrozili, že pokud se díky knize na veřejnost dostanou utajované podrobnosti o operaci proti bin Ládinovi, předají celou věc k vyšetření ministerstvu spravedlnosti. To by mohlo zabavit veškeré tržby z prodeje knihy.

Autor: