Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rozlícení farmáři chystají blokádu Paříže. Policie má odrazit vpád traktorů

Zemědělci zablokovali důležité silniční tahy na desítkách míst Francie, od Lyonu na východě přes Beauvais severně od Paříže po Bordeaux na jihozápadě země. (24. ledna 2024) foto: ČTK

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil policii, aby uskutečnila rozsáhlá ochranná opatření před očekávanou pondělní blokádou příjezdových cest do Paříže protestujícími farmáři. Nasazeno bude na 15 tisíc policistů, řekl později Darmanin.
  21:18

Cílem je zamezit zablokování cest na pařížská letiště, potravinářské tržiště ve městě Rungis, odkud se francouzské hlavní město zásobuje, a zabránit vjezdu zemědělské techniky do francouzské metropole. Policisté však mají na protesty zemědělců reagovat s velkou umírněností, píše agentura AFP.

Blokádu Paříže svolaly na pondělí odpoledne místní zemědělské svazy z okolí francouzské metropole, které se hlásí k velkým celostátním organizacím FNSEA a Mladí zemědělci. Centrály obou svazů, které sdružují většinu francouzských zemědělců, se k akci svých místních skupin zatím nepřihlásily. Další oblastní organizace zemědělců pak plánují demonstrační akce ve městě Rungis nedaleko Paříže. Tam se nachází velké potravinářské tržiště, ze kterého se zásobuje francouzské metropole.

Ministr vnitra Darmanin nařídil bezpečnostním složkám, aby připravily „rozsáhlé ochranné opatření“. Po jednání ministrů dnes večer pak řekl, že dohlížet na protesty bude v pondělí 15 tisíc policistů. „Prvním úkolem je zajistit, že traktory nevjedou do velkých měst,“ řekl Darmanin, který čeká „obtížný týden“. Policie podle něj musí zaručit také fungování tržiště v Rungis a dvou největších pařížských letišť. Podle informací tisku v Rungis a u mezinárodního letiště Charlese De Gaullea v Roissy již policie rozmístila obrněné vozy.

Policie má vůči protestujícím zemědělcům postupovat s velkou umírněností, dodalo ministerstvo vnitra. Podle něho má policie proti blokádám zasáhnout jen v případě ohrožení života či při útoku na soukromý či státní majetek. Ministerstvo v této souvislosti zmiňuje „akce proti zahraničním kamionům“.

Není stále jasné kolik zemědělců a techniky se místním organizacím zemědělců podaří zmobilizovat, a jak dlouho se jim blokádu, která byla ohlášená na dobu neurčitou, podaří udržet. Předseda regionální organizace Mladých zemědělců v Ile-de-France, což je region v okolí Paříže, Clément Torpier řekl stanici BFMTV, že se akce připravují na „strategických dálničních tazích“.

„Záměrem je zamezit zásobování hlavního města a musíme vydržet, jak dlouho to bude nutné, aby vznikl citelný nedostatek,“ řekl v sobotu člen celostátního vedení Mladých zemědělců Maxime Buizard. Pařížany vyzval, aby v době protestu pracovali na dálku.

„Nejsem si jistý, že zablokovat celou Ile-de-France poslouží zájmům zemědělců,“ uvedl ministr zemědělství Marc Fesneau. Podle něj vláda bude mít „nulovou toleranci“ vůči násilí a ničení majetku. Solidaritu s protestem prohlásilo pět desítek ekologických organizací i některé levicové strany.

Zemědělci chystají nové protesty poté, co v pátek premiér Gabriel Attal ohlásil, že vláda nezvýší daň na naftu pro zemědělské účely, jak plánovala. Premiér chce také snížit administrativní povinnosti, které zemědělci mají, a zrychlit výplatu státní příspěvků. Podle řady zemědělců však vládní ústupky nejsou dostatečné a neřeší dlouhodobé problémy, kterým sektor čelí.

24. ledna 2024

Autoři: ,