Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé ve světě demonstrují proti násilí na ženách. Skoncujme s ním, vyzval Macron

Svět

  13:39aktualizováno  19:53
V několika státech světa se v sobotu při příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách konají demonstrace. Lidé proti násilí protestují v Mexiku a Chile, připomíná si ho ovšem i Evropa. „Přetrvávání násilí na ženách není nevyhnutelné, musíme s ním skoncovat a skoncujeme s ním,“ přislíbil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zástupkyně některých uskupení a odborů v sobotu podle AFP uvedly, že k účinnému boji proti násilí na ženách je zapotřebí více než dvě miliardy eur (necelých 49 miliard korun).

„Okrajové reformy nestačí,“ řekla například Maëlle Lenoirová z hnutí Nous toutes (My všechny). „Už nechceme počítat mrtvé,“ dodala. Pochody se podle AFP konaly v několika francouzských městech, stovky lidí vyšly do ulic také v Lyonu, Štrasburku a Lille.

„Ženy každý den trpí útlakem, zneužíváním, ovládáním. Každý den zažívají bití, jejich životy jsou ničeny. Ale toto přetrvávání násilí na ženách není nevyhnutelné. Můžeme ho ukončit. Musíme s ním skoncovat a uděláme to,“ řekl Macron ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Vypočetl již podniknuté kroky, jako je například snadnější podávání stížností, zvýšení počtu specializovaných vyšetřovatelů, či zajištění ubytování pro případ nouze, a ocenil úsilí, které již přineslo své ovoce.

„V letošním roce zaznamenaly bezpečnostní složky 244 000 obětí domácího násilí. To je dvakrát více než v roce 2017. Tato čísla samozřejmě odrážejí svobodnější vyjadřování žen. To je dobře, ale faktem zůstává, že loni 118 žen zemřelo rukou svého manžela,“ řekl šéf státu, který má bezmála 68 milionů obyvatel. V letošním roce bylo dosud zabito 121 žen v souvislosti s jejich pohlavím, poznamenala AFP.

Přislíbil další opatření, jako bude vytvoření databáze umožňující zlepšit znalosti donucovacích a soudních orgánů o pachatelích domácího násilí, lépe je monitorovat a předcházet dalšímu násilí. Mají rovněž od 1. ledna vzniknout specializovaná centra u všech soudů a od 1. prosince se počítá s vyplácením finanční pomoci obětem, které se ocitnou v nouzi. „Musíme pokračovat, být náročnější, více chránit, lépe předcházet. Pokračujeme, nevzdáme se,“ uvedl Macron.

AFP podotkla, že prováděcí vyhláška k zákonu o mimořádné finanční pomoci obětem domácího násilí byla v sobotu zveřejněna v úředním věstníku. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na světě je každá třetí žena během svého života vystavena fyzickému a/nebo sexuálnímu násilí.

Demonstrovalo se i v Itálii

Také několika italských městech vyšly v sobotu do ulic stovky tisíc lidí, aby demonstrovaly proti násilí na ženách. Obrovská účast na protestech souvisí i s případem nedávné vraždy mladé studentky, z níž je podezřelý její přítel.

Vražda dvaadvacetileté ženy, jejíž tělo se před týdnem našlo v podhůří Alp na severu Itálie, zemi šokovala a aktivisté poukázali na to, že obětí vraždy se letos v Itálii stala už více než stovka žen.

V Itálii se podle pořadatelů jen v Římě do protestu zapojilo na půl milionu lidí, policie oficiální údaje o účasti nezveřejnila. Tisíce lidí demonstrovaly také v Miláně, Neapoli nebo v Messině.

Podle italského ministerstva vnitra bylo letos v zemi zavražděno 106 žen, 55 z nich rukou partnera nebo bývalého partnera. Nejnovější obětí se tento měsíc stala studentka Giulia Cecchettinová, která byla podle vyšetřovatelů ubodána svým přítelem. Mladý muž ukryl její tělo a uprchl z Itálie, policie jej po týdnu zadržela v Německu. Tamní justice ho vydala zpět do Itálie, ode dneška je 21letý Filippo Turetta ve vyšetřovací vazbě ve věznici ve Veroně, napsala italská tisková agentura ANSA.

„Lidská společnost, která chce být civilizovaná, nemůže trpět nebo přijmout tento řetězec útoků proti ženám a vraždy,“ apeloval v sobotu italský prezident Sergio Mattarella. Účastnice demonstrace na římském náměstí Circus Maximus nesly například transparenty s nápisy „Chceme zůstat naživu“ nebo „Konec patriarchátu“, napsala ANSA.

Při příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách se ve světě konaly demonstrace také například v Latinské Americe. Lidé s transparenty vyšli do ulic v Santiagu v Chile či v Ciudad Juárez v Mexiku.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...