Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Británii udeřila bouře Eunice, jedna z nejsilnějších za poslední roky. Vítr roztrhl plášť londýnské O2 Areny

Svět

  15:41aktualizováno  22:18
Západní Evropu zasáhla silná bouře Eunice, která již v pátek ráno dorazila na britské ostrovy. Dosahovala rychlosti až 196 kilometrů v hodině. V Nizozemsku zemřeli v důsledku silného větru čtyři lidé, své oběti hlásí už i další země. Na severu Francie stojí vlaky, amsterodamské letiště zrušilo asi pětinu všech letů. V noci na sobotu očekává hlavní úder orkánu sever Německa.

Úřady označily orkán za smrtelně nebezpečný a vyzvaly obyvatele britské metropole, jižní Anglie a Walesu, aby nevycházeli z domovů, informovala agentura Reuters. V Anglii zemřeli nejméně dva lidé v automobilech. V Irsku jeden muž zemřel při odklízení následků bouře, zavalil ho strom. Ženu nedaleko Londýna vážně zranily letící trosky střechy, tři cestující z jednoho auta skončili v nemocnici poté, co na vůz spadl strom.

Britské úřady žádaly lidi, aby se přestali v bouři fotografovat a nehlásili pády stromů, při nichž nebyl nikdo zraněn. Bouře se pohybuje směrem k východu, výstraha je mírnější, ale přetrvává, informovala BBC.

Bouře Eunice zasáhla Nizozemsko. (18. února 2022ú

Belgie oznámila jednu oběť, Brita, kterého vítr srazil z lodi do vody. 

V Nizozemsku zemřeli čtyři lidé na předměstích Amsterodamu, podle listu De Telegraaf je řada raněných rovněž na dalších místech země. Úřady podle listu registrují od 15:00 velký počet volání na nouzové linky, většinou se jedná o hlášení vyvrácených stromů, billboardů či dopravních značek. 

Na dálnici A9 u Amsterodamu se zřítila část protihlukové bariéry. V Haagu vichr poškodil střechu místního fotbalového stadionu. Lidé by podle meteorologů neměli chodit ven ani vyjíždět v autech kvůli nebezpečí létajících předmětů a padajících stromů.

V zemi se zastavila vlaková doprava. Letiště Schiphol u Amsterdamu zrušilo podle serveru flightaware.com asi 21 procent veškerých letů a řadu jich posouvá na pozdější hodiny, kdy se vítr začne podle meteorologů uklidňovat. Řada spojů nicméně funguje podle plánu, bouře se totiž žene po ose přistávací dráhy a přistávající, a vzlétající stroje proto tolik netrápí boční vítr.

Pro velkou část Nizozemska vyhlásil meteorologický úřad KNMI nejvyšší stupeň nebezpečí kvůli poryvům o rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Výstraha se vztahuje zejména na pobřežní provincie na západě a severu a také na oblasti kolem jezera Ijsselmeer a Waddenského moře. Úřad předpokládá, že po 20:00 vítr zeslábne.

Výstrahu před bouří vyhlásilo pět francouzských departementů na severu země. Podle Méteo-France udeřil v důležitém přístavu Calais vítr o rychlosti 139 kilometrů za hodinu, ve městě Lille pak naměřili vítr o rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu. U pobřeží Bretaně rovněž naměřili vlny vysoké 6,7 metru, nejvyšší zaznamenané vzedmutí oceánu měřilo přes devět metrů.

Francouzské dráhy oznámily, že na severu země a v Normandii od pátečního poledne ruší až na výjimky regionální vlakovou dopravu. S omezeními je podle nich nutné počítat také ve východní Francii. Rychlovlaky TGV mají jezdit podle plánu, spoj Thalys však nebude zajíždět do Nizozemska.

Vítr roztrhl plášť londýnské O2 Areny

Bouře dosáhla pevniny dopoledne na anglickém poloostrově Cornwall. Na jihozápadě Anglie a v jižním Walesu meteorologové již dříve vyhlásili nejvyšší, tedy červený stupeň nebezpečí.

„Bouře Eunice přinese ničivé poryvy a mohla by být jednou z nejsilnějších, které v posledních několika letech zasáhly jižní a střední část Spojeného království,“ uvedl hlavní meteorolog britského meteorologického úřadu Frank Saunders.

Na ostrově Wight vítr dosáhl rychlosti 196 kilometrů za hodinu, což je zřejmě anglický rekord. V britské metropoli vítr roztrhal část střešního pláště víceúčelové O2 Areny, která stojí uvnitř Dómu milénia - největší samostatně zastřešené stavby světa.

Bez proudu je nyní na 200 tisíc domácností. Mnoho škol v zasažených oblastech je uzavřených. Britský ministr pro bezpečnost Damian Hinds řekl, že armáda je v pohotovosti a připravena pomáhat s odstraňováním následků případných škod.

„Červená výstražná oblast znamená značné ohrožení života, protože extrémně silný vítr může způsobit poškození staveb a létající trosky,“ dodal Frank Saunders. 

Letiště v londýnské City uvedlo, že zrušilo 64 letů. Nevyplulo také několik trajektových spojů mezi Doverem a francouzským Calais. Řada železničních přepravců v Anglii nedoporučila lidem cestovat, ve Walesu byla vlaková a také autobusová doprava zastavena zcela. Provozovatel britské dálniční sítě hlásí „obzvláště vysoké riziko“ nehod, uvedla agentura AFP.

Britský ministr pro bezpečnost Damian Hinds řekl, že armáda je v pohotovosti a připravena pomáhat s odstraňováním následků případných škod. Kvůli bouři se uskuteční meziresortní schůzka na úrovni ministrů.

V Irsku již silný vítr vedl k výpadkům dodávek proudu pro přibližně 55 000 domácností, uvedla veřejnoprávní stanice RTÉ. Zůstávají zde také zavřené všechny školy.

Bouře se žene dál na Německo

Němečtí meteorologové pro páteční odpoledne vydali varování před větrem na pobřeží Severního moře o rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Kolem půlnoci by měl orkán podle německé meteorologické služby (DWD) dorazit k německému pobřeží Severního moře a s bouří se má Německo potýkat nejméně do pondělí. Německé dráhy raději dopředu v částech severního a západního Německa přerušily regionální dopravu. Bouře Eunice, která v Německu nese název Zeynep, přichází jen den poté, co jiná tlaková níže Ylenia způsobila v severní části země smrt tří lidí i značné komplikace v dopravě. 

V západoněmeckém Wuppertalu vítr už v pátek odpoledne dočasně ochromil místní slavnou visutou dráhu, když větev stromu spadla do dráhy a vzpříčila se ve sběrači proudu. V Oranienburgu poblíž Berlína tlaková níže Ylenia zapříčinila zřícení části historické obvodové zdi v památníku na místě někdejšího koncentračního tábora Sachsenhausen. Poničeno bylo zhruba 200 metrů táborové zdi vysoké 2,80 metru.

Větrné bouře se ve čtvrtek nevyhnuly ani střední Evropě včetně České republiky. I přes postupné odstraňování poruch tu v pátek dál byly bez proudu tisícovky odběratelů. Nejezdily vlaky mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Poškozeno bylo mnoho střech či automobilů od popadaných větví a stromů.

Autoři: ,