Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bouře islamistů v Tunisu. Vadí jim film Persepolis

Svět

  16:15
TUNIS - Slzný plyn musela použít tuniská policie k rozehnání demonstrace islamistů, kteří se v centru hlavního města dožadovali zavedení islámského práva. Protestujících se podle agentury Reuters sešlo několik tisíc, na policisty útočili kameny a někteří se snažili dostat až k úřadu premiéra

Snímek Persepolis podle demonstrantů uráží islám.

Policie zasahovala také proti stovkám islamistů, kteří před sídlem soukromé televizní stanice Nessam TV protestovali proti nedávnému uvedení filmu Persepolis.

Urážka islámu
Animovaný snímek natočený podle komiksu Marjane Satrapiové popisuje vyrůstání autorky v době islámské revoluce v Íránu a podle demonstrantů je urážlivý vůči jejich náboženství. V protestech se angažují hlavně takzvaní salafisté, tedy tradicionalističtí sunnité, kteří požadují návrat k praktikám prvních muslimů.

Nepokoje jsou zřejmě pokračováním protestů, které vypukly už během uplynulého víkendu. To se islamisté vydali do ulic právě kvůli filmu Persepolis a také kvůli novému nařízení, které zakazuje nošení závoje zakrývajícího obličej na univerzitách.

Tunisko počátkem letošního roku odstartovalo vlnu demonstrací proti autoritářským režimům v arabských zemích, které se začalo říkat "arabské jaro". Tunisané svrhli prezidenta Zína Abidína bin Alího, který byl u moci 23 let, a inspirovali tím podobná hnutí v Egyptě, Libyi, Jemenu a Sýrii.

Autoři: ,