Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brazílii drtí vlna veder, odborníci naměřili nejvyšší teplotu v historii země

Brazílii drtí vlna veder. foto: Reuters

Brazílie o víkendu zaznamenala nejvyšší teplotu vzduchu, jež kdy byla v zemi naměřena. Největší latinskoamerická země se již měsíc před začátkem léta na jižní polokouli potýká s vytrvalou vlnou veder. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News s tím, že bezprecedentní ráz počasí podle odborníků souvisí s jevem El Niño a změnou klimatu.
  22:56

Brazilský teplotní rekord padl v neděli ve městě Araçuaí na jihovýchodě země, kde meteorologové naměřili 44,8 stupně Celsia. Podle národního meteorologického ústavu bylo o desetinu stupně překonáno předchozí maximum z roku 2005.

Současná vlna veder trvá v mnoha oblastech země už přes týden a tisíce brazilských měst kvůli ní vyhlásily nejvyšší stupeň varování před extrémními teplotami. Na rekordní úrovně v Brazílii vyskočila také spotřeba elektrické energie s tím, jak se lidé snaží ochladit pomocí klimatizací či větráků, a roste spotřeba chladniček.

Vysoké teploty si také vybraly svou daň, když americká zpěvačka Taylor Swiftová na poslední chvíli zrušila jeden z řady koncertů v Rio de Janeiru poté, co se před páteční show na stadionu udělalo jedné z fanynek špatně a po převozu do nemocnice zemřela, napsala BBC.

Analýza meteorologického ústavu před dvěma týdny ukázala, že průměrná teplota v Brazílii se každý měsíc od července do října držela nejméně jeden stupeň Celsia nad dlouhodobým průměrem.

Extrémní počasí je v důsledku změny klimatu na mnoha místech světa stále častější a intenzivnější. Také vlny veder jsou podle vědců mnohde čím dál delší a silnější a předpokládá se, že tento trend neustane, dokud bude lidstvo vypouštět do atmosféry skleníkové plyny, psala už v září BBC. Kromě toho se Země nyní nachází ve fázi jevu El Niño, během níž obvykle stoupají teploty po celém světě.

Autoři: ,