Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejtěsnější volby. Brazilskou prezidentkou zůstává Rousseffová

Svět

  8:22
BRASÍLIA - Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová obhájila mandát: v nedělním druhém kole voleb získala 51,64 a její soupeř Aécio Neves 48,36 procent.

Prezidentka Dilma Rousseffová během předvolební kampaně s předchozí hlavou Brazílie Luizem Ináciem Lulou da Silva. foto: Reuters

Prezidentka Dilma Rousseffová po prezidentských volbách vyzvala k jednotě země a k dialogu. Poražený centristický protikandidát Aécio Neves rovněž vyzval k jednotě, uznal porážku a pogratuloval vítězce.

Šestašedesátiletá levicová politička v neděli večer před svými stoupenci slíbila, že dialog bude ústřední snahou jejího druhého mandátu. Vyjádřila přitom naději, že volební souboj zemi nerozdělil.

Brazílie musí být jednotná

„Chci být mnohem lepší prezidentkou než dosud,“ prohlásila Rousseffová a slíbila mimo jiné rozhodný boj proti korupci.

Forbes: Rousseffová je druhou nejvlivnější ženou světa

Rousseffová v nedělních volbách Nevese porazila jen velmi těsně, když získala 51,6 procenta hlasů, zatímco její soupeř 48,4 procenta. Volby tak ukázaly sociální i geografické rozdělení největší latinskoamerické země na dvě poloviny. Zatímco Neves uspěl na bohatším jihu, jihovýchodě a středozápadě Brazílie, Rousseffovou volili spíš obyvatelé severní Amazonie a chudého severovýchodu Brazílie.

Voliči Rousseffové po volbách slavili
Pryč s Dilmou. Pryč se Stranou pracujících. Příznivci sociálnědemokratického...
Ruský prezident Vladimir Putin převzal za dohledu šéfa FIFA Seppa Blattera od...
Na summitu skupiny BRICS 14. dubna v čínském San-ja se setkali indický premiér Manmóhan Singh (první zleva), ruský prezident Dmitrij Medveděv (druhý zleva), čínský prezident Chu Ťin-tchao (uprostřed), brazilská prezidentka Dilma Rousseffová a jihoafrický

„Vyzývám všechny Brazilce bez výjimky, aby se sjednotili ve prospěch budoucnosti Brazílie,“ prohlásila politička na povolebním mítinku v brazilské metropoli Brasílii.

„Naší největší prioritou by mělo být sjednocení Brazílie,“ prohlásil také 54letý Neves v Belo Horizonte v projevu, jímž uznal svou porážku ve volbách. Řekl, že Rousseffové telefonoval a popřál jí úspěch.

Rousseffová, která odvolila v jihobrazislkém Porto Alegre, slibovala v předvolební kampani pokračování štědrých sociálních programů v rámci státem kontrolované ekonomiky. Neves se naopak prezentoval jako člověk změny. Sliboval hospodářské reformy, kterými chtěl usměrnit ochranářskou ekonomiku a poskytnout centrální bance více nezávislosti.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...