Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brisbane natáhlo uzávěru. V Sydney nasadili do ulic armádu, šíření covidu začalo u řidiče limuzíny

Covid 19

  7:46
Australské město Brisbane a okolní regiony prodloužily uzávěru kvůli koronaviru až do neděle. Původně měla trvat jen tři dny. V Sydney pro změnu na dodržování koronavirových opatření dohlížejí stovky vojáklů.

V Sydney platí lockdown již šestým týdnem. Současné propuknutí epidemie ve městě odstartovala nákaza řidiče limuzíny, který vozil posádky zahraničních letů. Od té doby se tam koronavirus podle Reuters potvrdil u 3 600 lidí.

Za poslední den australský státy Nový Jižní Wales, jehož hlavním městem je Sydney, zaznamenal 207 nových případů lokálního přenosu koronaviru, což je méně než o den dříve, kdy jich hlásil 239.

Zhruba 300 neozbrojených příslušníků australské armády bude pod vedením policie v Sydney dohlížet na to, že lidé s potvrzenou nákazou koronavirem dodržují karanténu. Děje se tak poté, co řada lidí povinnou karanténu porušila. Úřady v Sydney zároveň vyzvaly obyvatele, aby pomohli zabránit dalšímu šíření infekci tím, že zůstanou doma.

Australský stát Queensland, jehož centrem je Brisbane, mezitím za poslední den zaznamenal 13 nových případů lokálního přenosu koronavirové infekce. O den dříve jich hlásil devět. Původně tam měl lockdown skončit v úterý večer, nyní byl však prodloužen do 8. srpna. Lidé mohou jít ven pouze na nákup nezbytného zboží, do práce, k lékaři, případně mohou venku cvičit. Jde o dosud nejpřísnější restrikce v tomto australském státě.

Několik australských měst v poslední době opakovaně zavedlo uzávěry poté, co se tam objevily případy vysoce nakažlivé mutace delta. Premiér Scott Morrison slíbil, že po proočkování 70 procent populace starší 16 let, bude pravděpodobnost dalších lockdownů nižší.

Doufá přitom, že země této hranice dosáhne do konce roku. Dosud však podle Reuters v Austrálii bylo proti covidu-19 naočkováno jen 19 procent obyvatel starších 16 let. Od začátku pandemie 25milionová země zaznamenala zhruba 34.400 případů koronavirové nákazy a 924 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat