Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Západ Evropy bičuje bouře Ciarán. Kvůli pádům větví zemřelo nejméně sedm lidí

Svět

  10:18aktualizováno  18:22
Nejméně sedm lidí zemřelo na západě Evropy po úderu bouře Ciarán. Ta ve čtvrtek vyvracela stromy a zaplavovala ulice měst od Velké Británie přes Francii po Německo. Na řadě míst byla přerušena silniční i železniční doprava, aerolinky zrušily stovky letů. Více než milion domácností je bez proudu a úřady varují, že mohou přijít další záplavy.

Dva lidé včetně pětiletého dítěte podle televize RTBF zemřeli v belgickém městě Gent, když na ně na různých místech spadly větve stromů. Místní pořádkové síly vyzvaly obyvatele, aby se vyhýbali parkům a hřbitovům. Další člověk byl těžce zraněn u Antverp, když se na něj zřítila opěrná zídka.

Francie hlásí dva mrtvé a šestnáct zraněných, často zasahujících hasičů. Jednou z obětí je řidič, na jehož kamion spadl strom nedaleko města Remeš na severu země. Agentura ANSA varuje, že večer by mohla bouře dorazit do severní Itálie.

Padající stromy zabíjely podle médií ve městě Venray na jihovýchodě Nizozemska a ve španělské metropoli Madridu, kde v jednom z parků zemřela třiadvacetiletá žena. Vyvrácený strom v důsledku bouře zabil na kopci Rammelsberg v severní části Německa mladou ženu. Ta byla na kopci vysokém přes 600 metrů v doprovodu svých dvou dětí a manžela, když jí padající strom způsobil smrtelná zranění. Záchranáři už ji nedokázali oživit.

Bouře Ciarán zasáhla anglické pobřeží. (2. listopadu 2023)

Podle německých hasičů je bouře, označovaná v Německu jako Emir, výrazně silnější, než se čekalo. Německá meteorologická služba vydala varování před bouří zejména pro části pobřeží Severního moře. Také u Baltského moře fouká silný vítr. Poryvy v Bretani na severozápadě Francie místy dosáhly rychlosti až 207 kilometrů v hodině, více než stokilometrovou rychlost hlásí mnoho míst v dalších zemích.

Bouře výrazně zasáhla do dopravy. Jen nizozemská letiště zrušila stovky letů, omezen je i letecký provoz v Belgii. Velká Británie přerušila letecké spojení s ostrovy Jersey a Guernsey, na nichž jsou podle stanice BBC dopady bouře nejhorší za posledních 36 let. Na Jersey jsou zavřené přímořské silnice a neotevřely ani školy. Podél jižního pobřeží ostrova je rozmístěných na 200 tunových pytlů s pískem.

Úřady na ostrově i na sousedním Guernsey žádají místní, aby nehromadili potraviny ze supermarketů. Meteorologové naměřili na Jersey poryvy větru o rychlosti až 148 kilometrů za hodinu a 124 kilometrů za hodinu na Guernsey. Podobně silný vítr vane i v okolí Doveru.

Britská média informují také o příbězích, které bouře přinesla. V Somersetu jeden pošťák čekal hodiny uvázlý mezi proudy vody, než se ho podařilo vyprostit. Obyvatel karavanu v Kentu jen o vlásek unikl smrti, když střechu jeho příbytku prorazila větev stromu a skončila jen pár centimetrů od něj. Rovněž v Kentu zasahovali hasiči u dvou autobusů, jimž vítr vyrazil čelní skla, píše Sky News. Množí se i případy lidí, jimž vítr odnesl doslova střechu nad hlavou.

„Trampolína nyní přijíždí na kolej číslo čtyři,“ napsala v humorném příspěvku na síti X přepravní společnost Southeastern k fotografii, na níž kolejiště blokuje trampolína unesená větrem z něčí zahrady.

Řada silnic ve většině zmíněných zemí je neprůjezdná kvůli popadaným stromům. Nejezdí i některé vlakové spoje, přerušeno bylo například železniční spojení mezi nizozemskými městy a Paříží. Některé lety do Antverp a v opačném směru byly odkloněny na bruselské letiště. S tím se počítá i v pátek, pokud vítr nepoleví. Na bruselském letišti byla kvůli bouři otevřena pouze jedna ranvej, což vedlo ke zpožděním.

Kvůli očekávaným prudkým nárazům větru byla zastavena lodní doprava mezi Severním mořem a řekou Westerschelde na jihozápadě Nizozemska. Nevyplouvají ani některé trajekty na ostrovy v pobřežním Waddenském moři. Od půlnoci byla zastavena doprava v přístavu města Gent. Naproti tomu přístav v anglickém Doveru po několika hodinách obnovil provoz trajektů, u vjezdu však nadále zůstávají dlouhé fronty a očekávají se zpoždění.

Ve Francii je kvůli bouři bez proudu téměř milion domácností. Ciarán v zemi zasáhl nejsilněji přímořský a nejzápadnější francouzský departement Finistère, kde podle stanice BFMTV u pobřeží zaznamenali vlnu vysokou 21 metrů. V největším městě departementu Brestu vítr porazil jeřáb a s rychlostí 156 kilometrů v hodině překonal 36 let starý rekord. V některých oblastech jižní Anglie platí varování před povodněmi, které mohou po přechodu bouře následovat.

Konvice díky nízkému tlaku vaří rychleji

Britská média si všímají i důsledků bouře na přípravu čaje. Po průchodu bouře klesl tlak o 24 milibarů a s hodnotou 952 milibarů je v Anglii na historickém minimu pro listopad. Takto nízký tlak například znamená, že bod varu vody se sníží přibližně o jeden stupeň, a proto si lidé mohou všimnout, že jejich konvice vaří o něco rychleji. „Ale bude váš šálek čaje chutnat stejně dobře?“ ptá se Sky News.

Závěr týdne bude větrný a deštivý i v České republice. Ve čtvrtek může vítr ve východní polovině území v nárazech dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. Slábnout začne až v pátek, uvedli meteorologové. O víkendu už by mělo foukat mírněji.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!