Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pokud začne ofenziva v Rafáhu, Británie zváží vývoz zbraní do Izraele, píše list

Stovky lidí v Praze přišly podpořit Palestinu. Demonstranti požadovali zejména ukončení odvetných útoků Izraele, zaznělo i několik příběhů z Pásma Gazy. (18. února 2024) foto: ČTK

Británie zváží, jestli nepozastavit vývoz zbraní do Izraele, pokud Tel Aviv skutečně spustí ofenzivu v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, uvedl list The Guardian. Před rozsáhlým útokem na město, kde v těžkých podmínkách přežívá kolem 1,4 milionu uprchlíků z jiných částí Gazy, varovaly i další země.
  7:01

Spolu se zhoršující se humanitární situací v Gaze roste podle deníku tlak na britskou vládu, aby stejně jako některé další země přerušila dodávky zbraní Izraeli. Zdroje z vlády uvedly, že žádné rozhodnutí zatím přijato nebylo, ale je možné tak učinit, pokud budou mít ministři informace o tom, že Izrael porušuje mezinárodní humanitární právo.

Proti ofenzivě v Rafáhu se staví i Spojené státy, které ale přesto zatím počítají s dalšími dodávkami zbraní svému blízkovýchodnímu spojenci.

Izrael na Gazu útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1 100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. Kolem 130 jich zůstává v moci radikálů. V Gaze od začátku války zahynulo přes 29 000 lidí, drtivá většina z 2,3 milionu obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách.

Autoři: ,