Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ještě přitvrdí a promění v popel nevinná evropská města, varoval Johnson před Putinem

Britský premiér Boris Johnson (1. března 2022) foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin ve své válce proti Ukrajině ještě přitvrdí, protože nevidí jinou cestu ze slepé uličky než ničení, které promění v popel nevinná evropská města. Varoval před tím britský premiér Boris Johnson. Putina přirovnal k někdejšímu srbskému vůdci Slobodanu Miloševičovi, který zemřel v cele mezinárodního soudu pro válečné zločiny.
  23:54

„Putin teď ještě přitvrdí, protože nevidí jinou cestu ze slepé uličky než zkázu, obrácení nevinných evropských měst v trosky a popel,“ řekl Johnson v rozhovoru, který poskytl německému týdeníku Welt am Sonntag, italskému deníku La Repubblica a španělskému listu El País. Britský premiér zároveň odmítl zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou, což požaduje ukrajinské vedení v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Logika by byla taková, že ruské letouny budou sestřelovány. A tím se zapleteme do logiky konfrontace,“ upozornil Johnson. Rusko je podle něj třeba spíše přimět ke spolupráci.

Putina přirovnal britský ministerský předseda k Miloševičovi. „Je tu silná analogie mezi chováním Putina a posledními roky Slobodana Miloševiče,“ řekl Johnson evropským listům. „Oba vůdcové byli u moci dlouho, oba byli stále autokratičtější, usilovali o upevnění svého postavení ve svých zemích a našli si velké téma nacionalismu,“ vysvětlil Johnson.

Evropa zároveň musí pracovat na společné energetické politice, zdůraznil konzervativní politik. „Potřebujeme společnou evropskou strategii, abychom se vymanili z této závislosti,“ řekl Johnson. „Existují jiné zdroje, v Severní Americe, Kanadě a v oblasti Perského zálivu. A cesty, jak společně vyrábět více obnovitelné energie,“ dodal šéf britské vlády.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...