Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

Kampaň ve Velké Británii za odškodnění obětem skandálu s infikovanou krví (19. května 2024) foto: ČTK

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30 000 lidí. Každý desátý z nich zemřel a několik vlád i britský zdravotnický systém NHS se skandál snažily ututlat, tvrdí zveřejněná vyšetřovací zpráva. Odškodné pro oběti a pozůstalé by se mohlo vyšplhat na deset miliard liber (289 miliard korun).
  18:45aktualizováno  19:08

„Tato katastrofa nebyla nehodou,“ uvedl bývalý soudce Brian Langstaff, který pětileté vyšetřování vedl. „K infekcím došlo proto, že odpovědní činitelé – lékaři, krevní služby a po sobě jdoucí vlády – nekladli bezpečnost pacientů na první místo,“ dodal.

Infikovaná krev se během více než 20 let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, především při transfuzích a péči o pacienty s vzácným onemocněním krve – hemofilií. Kolem 3 000 z nich přišlo kvůli kontaminované krvi o život a další kvůli ní ještě zemřou, píše BBC News. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti.

Zpráva vyjmenovává celou řadu pochybení. Zdravotníci a úřady podle ní pacienty vystavili „nepřijatelnému riziku“ například tím, že dováželi krev ze zahraničí, a to včetně Spojených států, kde ji za peníze darovali i vězni či drogově závislí. Krev, jejíž část pocházela také od britských vězňů, navíc nebyla po určitou dobu podrobena testování, které by mohlo snížit riziko hepatitidy, nebo tepelně ošetřena, aby se zajistilo zničení HIV.

Když se na problémy přišlo, snažily se navíc úřady „skrývat pravdu“. Vedle úmyslného zatajování faktů se podle vyšetřovací zprávy provinily i používáním polopravd či neinformováním pacientů o dostupných alternativách a někdy dokonce i o tom, že jsou nakaženi.

Langstaff uvedl, že skandál zničil životy, sny, přátelství a rodiny. Rozsah toho, co se stalo, je podle něj děsivý.

Premiér se omluvil

Za kauzu a postup úřadů se v parlamentu omluvil premiér Rishi Sunak. „Je to den hanby pro britský stát,“ uvedl. „Výsledek tohoto vyšetřování by měl naším národem otřást do morku kostí,“ dodal.

Britský ministr financí Jeremy Hunt prohlásil, že skandál s kontaminovanou krví je nejhorším příkladem utajování ze strany úřadů, s nímž se kdy setkal. V úterý podle něj vláda představí podrobnosti plánu na kompenzaci postižených rodin.

V roce 2022 britský kabinet podle agentury Reuters souhlasil s „prozatímní platbou“ ve výši 100 tisíc liber (2,9 milionu korun) pro postižené.

Bývalá premiérka Theresa Mayová, která vyšetřování iniciovala, vyjádřila naději, že politici a státní úředníci si v reakci na něj „uvědomí, že jejich úkolem je sloužit veřejnosti, a ne chránit sami sebe“.

Zrada, říkají zástupci obětí

Clive Smith, předseda Společnosti pro hemofilii, jež vedla kampaň za odškodnění pro oběti, uvedl, že by se politici „měli stydět“. Podle něj se ukázalo, že se nejednalo o žádnou nehodu, ale lidé důvěřující doktorům byli „zrazeni“.

„Pro naši komunitu to není žádné překvapení. Víme to už celá desetiletí. Nyní to ví celá země a také svět,“ uvedl Smith. „Došlo k úmyslné snaze lhát a zatajovat. Nešlo jen o jednoho člověka, bylo to systémové,“ dodal s tím, že odhalená skutečnost zpochybnila důvěru, kterou veřejnost vkládá do úřadů.

Andy Evans, předseda organizace Tainted Blood, který se jako malé dítě nakazil HIV a žloutenkou typu C, uvedl, že veřejné vyšetřování mělo být zahájeno již v roce 1986, a ne až po více než 20 letech. „Kolik lidí za to mohlo být postaveno před soud?“ řekl. Podle něj i tak se jedná o významný den, který mu přinesl pocit „ospravedlnění“.

Autoři: ,