Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pijte čistou odpadní vodu, vyzval Brity šéf agentury pro životní prostředí

Ilustrační fotografie foto: Getty Images

Šéf britské Agentury pro životní prostředí (EA) James Bevan vyzval Brity, aby přestali být tolik citliví v otázce pitné vody. Mají být připraveni ji pít i v tom případě, kdy bude smíchána s vyčištěnou odpadní vodou. Je podle něj také nutné přestat se na vodu dívat jako na něco, co je zdarma, ale považovat ji za vzácný zdroj.
  20:21

Materiál, jak změnit přístup k vodě, vyšel v době, kdy britské vodárenské podniky čelí obvinění, že pouští odpadní vodu do řek a do moře. Na množství splaškové vody v Lamanšském průlivu a v Severním moři pocházející z Británie si nedávno stěžovali i poslanci Evropského parlamentu.

V Bevanově článku The Sunday Times stojí mimo jiné, že by Britové měli být méně citliví k tomu, jakou vodu pijí, byť by byla smíchána s vyčištěnou odpadní vodou. Podle Bevana je taková voda „naprosto bezpečná a zdravá, i když se to někomu nelíbí“.

„Musíme změnit způsob, jakým lidé uvažují o vodě, a považovat ji za vzácný zdroj, nikoli za zboží zdarma. Musíme si uvědomit, odkud voda pochází: když otočíme kohoutkem, to, co z něj teče, začalo v řece, v jezeře nebo v podzemí,“ napsal Bevan.

V doporučeních, jak vodou šetřit, stojí, že je lepší se sprchovat než si napouštět vanu, pouštět myčky a pračky, až když jsou zcela naplněné, zastavovat vodu při čištění zubů, postarat se o opravu úniků vody v rozvodech v domácnostech a zalévat dešťovou vodou, ne z hadic. Tráva podle něj vodu nepotřebuje.

„Součástí řešení je upravit vodu, která projde čističkami, a vrátit ji zpět do řádu pitné vody, je naprosto zdravá a bezpečná. Je třeba skoncovat s přecitlivělostí pokud jde o to, odkud voda pochází,“ napsal Bevan.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!