Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové evakuovali ropnou plošinu

Svět

  15:14
LONDÝN - Britské vzdušné síly evakuovaly kvůli bezpečnostnímu poplachu přes 500 zaměstnanců ropné plošiny Safe Scandinavia v Severním moři. Podle televizní stanice Sky News incident vyvolala návštěvnice plošiny, která tvrdila, že je tam bomba. Úřední zdroje zatím tuto verzi nepotvrdily. Uvedly ale, že situace byla vyřešena.

Ropná plošina. Ilustrační foto

Televize Sky s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že úřady přistupují k incidentu jako k planému poplachu. Policie zároveň oznámila, že nikdo nebyl na místě zatčen. Činitel královského letectva, které na místě zasahovalo, k tomu pak řekl, že záležitost je vnímána tak, že paniku vyvolaly "výroky ženy" na plošině.

Britské ministerstvo obrany vyslalo na plošinu ukotvenou v moři asi 200 kilometrů od skotského Aberdeenu 13 vrtulníků a letadlo a vyrazit na místo měla i pyrotechnická jednotka. Nakonec ale zůstala na své základně, což prý znamená, že žádný podezřelý předmět podobný výbušnině se na plošině nenašel.

Na operaci se vedle britského Královského letectva (RAF) podíleli i členové skotské pobřežní stráže a policie. Celkem 539 zaměstnanců prý záchranáři převezli na jiné vrtné plošiny. Ropná plošina Safe Scandinavia patří společnosti Britannia Operator Limited. Zatím není jasné, zda incident ovlivnil čerpání ropy.

V zpětném pohledu poněkud hysterická reakce lidí na plošině, kteří přivolali pomoc armády, dokumentuje přetrvávající napětí v Británii provázené obavami z možných teroristických útoků. Země, která je velmi blízkým spojencem Spojených států v boji proti islámskému terorismu, je stále označována extremisty za jeden z prvořadých terčů. Británie se již stala několikrát terčem útoku či pokusu o něj. Nejhorší byly pumové atentáty v Londýně z července 2005, kdy exploze zabily přes 50 lidí.

Autor: