Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Škodí duševnímu zdraví, kritizuje Brusel nový systém odměn a úkolů sítě TikTok

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Evropská komise v pondělí zahájila další řízení s čínskou sociální sítí pro sdílení krátkých videí TikTok, a to v souvislosti se spuštěním její nové aplikace TikTok Lite ve Francii a Španělsku. Pohrozila zastavením jednoho z klíčových prvků této aplikace kvůli obavám z jeho negativních dopadů na duševní zdraví uživatelů.
  18:47aktualizováno  19:05

Nové řízení se týká systému úkolů a odměn, kterým se aplikace TikTok Lite snaží podporovat své používání. Uživatelé v rámci tohoto systému dostávají body za plnění určitých úkolů, například sledování videí či zvaní přátel.

Evropská komise (EK) se obává, že systém byl spuštěn bez předchozího pečlivého posouzení a minimalizace rizik, a to zejména v oblasti závislosti uživatelů. Domnívá se, že „existuje riziko vážného poškození duševního zdraví uživatelů“, informovala o tom v tiskové zprávě.

EK již minulý týden požádala TikTok o předložení zprávy o rizicích spojených s aplikací TikTok Lite, zprávu však ve stanoveném termínu neobdržela. Nyní požaduje, aby TikTok zprávu předložil do úterý a aby do 3. května poskytl další informace. Pokud tak neučiní, může mu EK vyměřit pokutu.

Jednu už sociální síť v minulosti dostala. TikTok při zpracovávání osobních údajů dětí porušoval zákony o ochraně osobních údajů a loni v září za to zaplatil 8,7 miliardy Kč.

Komise rovněž uvedla, že má v úmyslu pozastavit systém odměn aplikace TikTok Lite v Evropské unii, dokud nebude posouzena jeho bezpečnost. Dodala, že TikTok má před zavedením tohoto opatření do středy čas na předložení argumentů na svou obhajobu.

EK již v únoru zahájila se sítí TikTok řízení s cílem zjistit, zda dostatečně brání šíření nelegálního obsahu a zda neporušuje pravidla Evropské unie o ochraně nezletilých a o transparentnosti reklamy.

V několika zemích již aplikace čelí regulaci nebo zákazu kvůli údajným kybernetickým hrozbám. TikTok také často čelí kritice kvůli tomu, že se na něm objevuje množství dezinformačních videí, nebezpečných výzev a pornografických snímků.

Loni v březnu se k oficiálnímu varování před TikTokem přidaly i české úřady, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a používáním této aplikace na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. NÚKIB sdělil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu.

Používání TikToku poté zakázalo ministerstvo vnitra svým zaměstnancům a stejně učinily i jiné státní úřady, podniky i soukromé firmy v ČR. Koncem loňského března zakázala používání TikToku i kancelář Poslanecké sněmovny.

Autoři: ,