Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bulharský 'Palach' po dvou týdnech boje s popáleninami zemřel

Svět

  11:14
SOFIE - Šestatřicetiletý muž, který se před dvěma týdny ve východobulharské Varně polil hořlavinou a zapálil, v místní nemocnici podlehl svým zraněním. Plamen Goranov, jehož místní média označovala za "bulharského Palacha", utrpěl popáleniny na 80 procentech těla. Jeho případ vyvolal mezi Bulhary velkou vlnu emocí.

Demonstrace v Bulharsku foto: ČTK

Goranov byl druhým ze tří Bulharů, kteří se pokusili o sebevraždu upálením na protest proti neutěšeným politickým poměrům a vysokým životním nákladům.

První tragickou oběť si protesty vyžádaly 19. února, kdy se ve městě Veliko Trnovo upálil psychicky nemocný muž. O den později se ke svému činu odhodlal Goranov, jehož příklad o týden později ve městě Radnevo v centrálním Bulharsku následoval třiapadesátiletý muž. Ten nyní vzdoruje těžkým popáleninám v místní nemocnici.

Stav Plamena Goranova byl od počátku kritický, zůstával v umělém spánku a lékaři mu nedávali mnoho nadějí na přežití. Goranov na sebe před varenskou radnicí vylil hořlavinu z jednoho ze dvou kanystrů, které si na náměstí přinesl. Svým činem protestoval proti údajné zkorumpovanosti místní správy včetně starosty Varny Kirila Jordanova.

"Masivní bulharské demonstrace proti vysokým cenám energií, vládě, chudobě a politickým poměrům v zemi mají svého Jana Palacha," napsal v komentáři ke Goranovovu činu bulharský server Novinite.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!