Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šéf německé diplomacie mizí na čas ze scény, své ženě daroval ledvinu

Svět

  15:48aktualizováno  20:44
BERLÍN - Jeden z lídrů německé opozice Frank-Walter Steinmeier (SPD) se na několik týdnů stahuje z politického života. Své nemocné ženě daroval ledvinu.

Steinmaier s chotí foto: Lidovky.cz

Moje žena je těžce nemocná," uvedl včera ráno na tiskové konferenci v Berlíně současný předseda poslanecké frakce opoziční sociální demokracie (SPD) Frank-Walter Steinmeier. Setkání, které se mělo původně věnovat běžným politickým tématům, tak dostalo zcela jiný ráz.

Steinmeierova manželka, osmačtyřicetiletá Elke Büdenbenderová, už totiž několik týdnů trpí vážným onemocněním ledvin. V posledních dnech se ale situace podle všeho zhoršila, pomoci tak může prý jedině transplantace.

Bývalý německý ministr zahraničí (diplomacii šéfoval v předchozí vládě velké koalice CDU/CSU a SPD) proto včera uvedl, že se své nemocné manželce Elke chystá darovat ledvinu sám. "Budu dárcem orgánu," řekl čtyřiapadesátiletý Steinmeier. Steinmeier se proto na několik týdnů stáhne z politického života. Svůj návrat do politiky předpokládá v říjnu.

Operaci podstoupil bývalý ministr dnes, lékaři se k několikahodinovému transplantačnímu zákroku vyjádří až ve středu, jak bylo plánováno.

Podle údajů transplantačního centra Mnichovské univerzity činí délka pobytu v nemocnici u dárce orgánu po takovém zákroku sedm až deset pracovních dní, pracovní neschopnost pak čtyři týdny až tři měsíce.

Steinmeier svou ženu potkal v roce 1988 na univerzitě v Gieoenu, kde podle německého tisku působil jako asistent na právnické katedře. Elke Büdenbenderová tehdy ještě studovala. V roce 1995 uzavřeli manželství, Büdenbenderová si však ponechala dívčí jméno. Nyní je soudkyní správního soudu v Berlíně. Spolu se Steinmeierem mají čtrnáctiletou dceru.

"Úžasná žena, sebevědomá, inteligentní, jednoduše skvělá," řekl někdejší sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder podle německého bulváru o Büdenbenderové. Byl to přitom právě Schröder, jehož byl v minulosti Steinmeier blízkým spolupracovníkem. Podporu Steinmeierovi vyjadřovali i jeho současní političtí protivníci. Kancléřku Angelu Merkelovou (CDU) zpráva o tom, že je Büdenbenderová tak vážně nemocná, podle slov jejího mluvčího zarmoutila. I nynější ministr zahraničí Guido Westerwelle (FDP) Steinmeierově choti popřál brzké uzdravení.

Steinmeier není prvním politickým představitelem SPD, který si kvůli zdravotnímu stavu manželky dal "politickou přestávku". V roce 2007 rezignoval na své vládní funkce tehdejší vicekancléř a ministr práce a sociálních věcí Franz Müntefering, jehož manželka trpěla vážným nádorovým onemocněním. Do politického života se vrátil po roce, kdy byl zvolen předsedou SPD.

Autoři: ,