Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bývalý tchajwanský prezident odsouzen na doživotí

Svět

  11:51
TCHAJ - PEJ - Tchajwanský soud uznal bývalého prezidenta Čen Šuej-piena vinným z korupce a odsoudil ho k doživotnímu vězení. Během let 2000 - 2008, kdy byl hlavou státu, celkem zpronevěřil 15 milionů dolarů.

Čen Šuej-pien je obviněn z braní úplatků, praní "špinavých peněz" a padělání dokumentů. Bývalá hlava státu ale všechna obvinění rezolutně odmítá s tím, že jsou "politicky motivována" a chce se proti rozsudku odvolat, píše britský zpravodajský server BBC News.

Manželka bývalého státníka Wu Šu-čchen byla už 2. září odsouzena na jeden rok za křivou přísahu. Během vyšetřování případu prý nabádala své děti, aby u soudu lhaly. Teď navíc byla odsouzena i za korupci. Stejně jako její muž, na doživotí. Ze speciálního prezidentského konta společně zpronevěřili 3,15 milionů dolarů (přes 55 milionů korun), které "vyprali" přes švýcarské banky. 

Pár byl také obviněn, že od jisté tchajwanské společnosti vzal úplatek 9 milionů dolarů za prodej jejího pozemku vládě a další 3 miliony za pomoc při získání státní zakázky. Do celé korupční aféry byli zapleteni i další příslušníci státníkovy rodiny.

V tchajwanské metropoli se sešly stovky Čenových stoupenců s transparenty a provolávaly jeho nevinu. Podle korespondentů britské BBC se část lidí domnívá, že se jedná o politickou pomstu ze strany nové vládní strany. Zvláště kvůli protičínskému postoji bývalé hlavy státu, kdy prosazoval formální nezávislost země na Číně.

Autor:
Témata: Dolar, BBC News, BBC, Čína