Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kadyrovová dostala od Kadyrova řád Kadyrova

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov foto: https://t.me/RKadyrov_95

Zprávy z Čečenska začínají připomínat scény z absurdního divadla. Například ta z konce listopadu, podle níž Ramzan Kadyrov ocenil svoji dceru Chadidžat řádem pojmenovaným po svém otci, který před dvaceti lety dohlížel na podrobení vzpurného regionu Moskvou.
  9:29

Dvaadvacetiletá Chadidžat Kadyrovová podle oficiálních informací obdržela nejvyšší řád Čečenské republiky za svoji práci na radnici v Grozném, kde působí jako ředitelka odboru pro předškolní vzdělávání.

„Za krátkou dobu se projevila jako talentovaná činovnice, která organizaci práce povznesla na novou úroveň. Je známá jako spravedlivá a chápavá vedoucí, která umí řešit ty nejsložitější otázky,“ složil hold druhorozené dceři čečenského diktátora ministr informací a spojů Ahmed Dudajev.

Řád Achmata Kadyrova už dříve dostala její o rok starší sestra Ajšat, která byla loni jmenována ministryní kultury. Ta byla v minulosti ověnčena i tituly „Za ochranu lidských práv“, „Za zásluhy o Čečenskou republiku“ či Řádem přátelství Doněcké lidové republiky.

Ramzan Kadyrov má minimálně čtrnáct dětí, z toho šest dcer. Jeho manželka Medni byla v polovině listopadu z rozhodnutí Vladimira Putina oceněna titulem Matka-hrdinka, který ruský prezident obnovil podle sovětského vzoru letos v srpnu. Nárok na něj má každá žena, jež přivede na svět aspoň deset dětí.

3. října 2022

Čečenský prezident počátkem října prohlásil, že své tři nezletilé syny pošle bojovat na frontu. O čtrnáct dní později skutečně zveřejnil video, na nichž jeho kluci skutečně stojí v uniformách se samopaly a s nasazenými helmami. Nahrávka ovšem byla pořízena v okupovaném Mariupolu, v bezpečné vzdálenosti od místa hlavních bojů.

Otec současného prezidenta Achmat Kadyrov působil v době první rusko-čečenské války jako nejvyšší duchovní Čečenska, podporoval separatisty a Rusku vyhlásil svatou válku. Sílící vliv wahábbismu v řadách čečenských bojovníků ho ovšem na podzim 1999 vedl ke spolupráci s novým ruským premiérem Vladimirem Putinem, který se vzpurný region rozhodl rozdrtit silou.

Po obsazení rozbombardovaného Grozného byl jmenován civilním správcem Čečenska, později byl zvolen prezidentem. V květnu 2004 zahynul při atentátu na stadionu v Grozném, kde přihlížel oslavám vítězství Sovětského svazu na nacistickým Německem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!