Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Čechům budou vládnout komunisti, je jim to jedno, píší Němci

Svět

  9:55aktualizováno  10:37
BERLÍN - UVNITŘ ANKETA. V Česku hrozí návrat komunistů k moci a Čechům to nejspíš ani nevadí, soudí německý tisk. Po sérii korupčních skandálů stojí podle deníků Die Presse a Die Welt středopravá vláda Petra Nečase před svým zánikem a případné předčasné volby přinesou radikální změnu politického kurzu České republiky.

Komunistický první máj. foto: ČTK

"Podle průzkumů by předčasné volby vedly k prudkému obratu doleva: k sociálnědemokratické vládě, kterou by tolerovali staří komunisté. Poprvé od revoluce by tak KSČM mohla minimálně nepřímo rozhodovat o vládním dění," napsal Die Welt.

Anketa

Vadila by vám vláda ČSSD podporovaná komunisty?

Ano, komunisti už dávno neměli být na politické mapě. 3467
Ano, vadí mi, že se nedistancovali od zločinné minulosti. 223
Ne, všechno bude lepší než současná vláda. 202
Ne, jsou demokraticky zvolenou stranou. 1138
O politiku se nezajímám. 26

"A Čechům se to zdá být jedno," dodal s odkazem na víkendovou masovou odborářskou demonstraci v Praze, při níž účastníci volali po nových volbách. "Atmosféra byla napjatá, běžní lidé mají plné zuby těch, kdo jim v současnosti vládnou," líčí německý deník situaci v Česku.

Vláda ztratila legitimitu
Příčiny této nespokojenosti ve společnosti vidí ve skandálech, které vnitřně otřásly Nečasovou vládou a zbavily ji podle listu její legitimity, a ve stále nových úsporných opatřeních kabinetu doplňovaných zvyšováním daní. O ztrátě legitimity Nečasova kabinetu píše i Die Presse a dodává, že navzdory tomu ordinuje Čechům jedno úsporné opatření za druhým.

"Vlastní chaos ve vládě způsobil nejmenší koaliční partner, strana Věci veřejné (VV). VV oba větší partnery - Nečasovu ODS a konzervativní TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - pravidelně a amatérsky vydíraly tajnými, pikantními informacemi o jejich lidech," líčí Die Welt koaliční poměry v ČR a poté přibližuje poslední vývoj VV včetně soudu s neformálním lídrem strany Vítem Bártou a odchodu vicepremiérky Karolíny Peake.

"Hrozí návrat skalních komunistů", hlásá titulek deníku Die Welt.

"Premiér Nečas dal Peake čas, aby okolo sebe shromáždila dostatek přeběhlíků a zajistila tak přežití vlády. Důvod je jasný. Pokud středopravá vláda ztroskotá, budou nové volby. A těch se všechny strany v koalici kvůli její neoblíbenosti u občanů musí bát jako čert kříže," poznamenává Die Welt.

"Levicová vláda, která by zcela jistě z předčasných voleb vzešla, by sice také kvůli prázdné pokladně nemohla splnit všechny své velkolepé sliby, Česko by ale určitě nedodržovalo rozpočtovou disciplínu, k čemuž se Nečasova vláda zavázala, ačkoli příslušný pakt v EU oficiálně nepodepsala," předpovídá Die Welt vývoj po případných volbách.

Bezvýchodná situace
S vládou ČSSD a komunistů "by se podle domácích komentátorů Česko stalo nejistým rozpočtově-politickým kantonem v Evropě. Na druhou stranu ale připouštějí, že současná vláda svou legitimitu už více než promrhala," uvádí německý list, podle něhož se tak Česká republika nachází v politicky téměř bezvýchodné situaci.

Vládní kabinet v Praze tone v chaosu a agónii, všímá si Die Presse

Die Welt nicméně připomíná, že Češi už mají zkušenost s vládou, která existovala jen díky podpoře "přeběhlíků", i s úřednickým kabinetem. "Čechy, kteří jsou od svých Pappenheimských ve vládních úřadech už na ledacos zvyklí, to tehdy ani v nejmenším netrápilo: život jde dál," uzavírá deník.

Autoři: ,