Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Politico: Odporem ke korespondenční volbě převzala česká opozice Trumpovu taktiku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše s manželkou Monikou. (7. března 2019) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Je to už dlouho, co bývalý český premiér Andrej Babiš používal ve volební kampani čepici s nápisem Silné Česko inspirovanou Donaldem Trumpem. Nyní ovšem sáhl po jeho taktice znovu. Snaží se odvrátit zavedení korespondenční volby a stejně jako Trump o Joeu Bidenovi tvrdí o vládě, že se snaží ukrást hlasy, píše bruselský web Politico, který hnutí ANO označil za populistickou stranu.
  10:39

Česko je kromě Francie, Chorvatska, Malty a Islandu jedinou zemí v Evropě, která neumožňuje korespondenční volbu. Současná vláda ji chce povolit od parlamentních voleb v roce 2025. Celkově by se mohla změna týkat až 600 tisíc Čechů žijících v zahraničí, podle expertů ji ale pravděpodobně nevyužije více než 100 tisíc lidí.

Opozice ji i tak chce zastavit, nazývá změnu protiústavní a hovoří o porušení principu tajné volby. Babiš, který bývá označován za českého Trumpa, ve svém projevu v parlamentu používal rétorické obraty Trumpa a dalších republikánů, podle nichž byly minulé volby „zmanipulovány“ v Bidenův prospěch, uvádí Politico.

Babiš stejně jako Trump vstoupil do politiky jako podnikatel se slibem, že bude stát řídit jako firmu. Nyní se v jeho stopách vydává znovu.

„Inspirace Trumpem je zřejmá. ANO v posledních měsících radikalizovalo svou rétoriku a snaží se přetáhnout voliče (krajně pravicové) straně SPD,“ tvrdí politolog Ladislav Mrklas. ANO se podle něj snaží způsobit povyk kolem nového zákona nikoli kvůli relativně malému počtu voličů, který bude hlasovat poštou, ale v rámci kampaně před červnovými evropskými volbami.

„Symbolismus zpochybňování vládní koalice a její vykreslování jako nepřítele demokracie je něčím, co vidíme ve Spojených státech, a ANO se tím inspiruje... zvláště teď před eurovolbami,“ dodal Mrklas.

Babišova strana sice kdysi sama schválení korespondenční volby přislíbila, nyní však otočila o 180 stupňů a chce o ní vypsat referendum. Stejně tak o migrační reformě, možném omezení práva veta v EU nebo přijetí eura v Česku. Všechna tato témata budou rezonovat ve volební kampani, dodává Politico.

Proti korespondenční volbě hlasitě vystupuje také SPD Tomia Okamury, a to ze stejných důvodů: jak se shodují pozorovatelé, je to proto, že mezi Čechy v zahraničí má strana minimum podporovatelů.

Autoři: ,