Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Michel stáhl kandidaturu z eurovoleb. Nechce podrývat práci Evropské rady

Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci v den summitu vedoucích představitelů Evropské unie v Bruselu (27. října 2023) foto: Reuters

Předseda Evropské rady Charles Michel po kritice změnil rozhodnutí a nebude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu. Oznámil to na Facebooku s odůvodněním, že nechce podrývat práci své instituce. Michel vede summity šéfů sedmadvacítky zemí Evropské unie a rozhodnutí mu umožní dovést svůj mandát do řádného listopadového konce.
  20:03

Někdejší belgický premiér začátkem ledna oznámil, že se po více než čtyřech letech v čele Evropské rady hodlá ucházet o místo europoslance. To vyvolalo okamžitou kritiku od dalších evropských politiků, podle nichž mohl jeho předčasný odchod z funkce ovlivnit chod jedné z vůdčích unijních institucí.

„Nechci, aby nás toto rozhodnutí odvádělo od našeho poslání nebo podrývalo tuto instituci a náš evropský projekt, ani aby bylo zneužíváno k rozdělování Evropské rady, která podle mě musí neúnavně pracovat v zájmu evropské jednoty,“ zdůvodnil náhlý obrat Michel. Uvedl, že se po jeho původním rozhodnutí objevila řada spekulací a že jej kritické reakce překvapily.

Jeho kritici například upozorňovali na to, že by svěřil své pravomoci do rukou maďarského premiéra Viktora Orbána, který je v Bruselu vnímán jako spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a blokuje pomoc Ukrajině. V případě nepřítomnosti šéfa summitů totiž přechází odpovědnost za řízení vrcholných schůzek EU na vůdce kteréhokoli členského státu, jehož země zrovna unii předsedá. Od července to přitom bude Maďarsko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!