Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plán nabalzamovat Cháveze nevyšel. Ve vitríně vystaven nebude

Svět

  8:06
CARACAS - Tělo zesnulého venezuelského prezidenta Huga Cháveze nebude balzamováno. Rozhodnutí venezuelské vlády na Twitteru potvrdil venezuelský ministr informací Ernesto Villegas. Tělo by muselo být na nejméně sedm měsíců transportováno do Ruska, vysvětlil Villegas rozhodnutí upustit od původního záměru vlády.

Jihoamerická ropná velmoc se převlékla do smutečního. V zemi začal pohřeb levicového prezidenta Huga Cháveze. foto: Reuters

Chávezovo tělo mělo být původně nabalzamováno tak, aby mohlo být dlouhodobě vystaveno v mauzoleu. Prozatímní venezuelský prezident Nicolás Maduro už v týdnu připustil, že permanentní balzamování nedoporučili ruští experti a že je "vysoce nepravděpodobné".

ČTĚTE TAKÉ

Také Villegas v pátek v noci potvrdil, že vláda se rozhodla na základě doporučení ruské lékařské komise. Ta údajně uvedla, že k důkladnému balzamování by tělo muselo být posláno na sedm až osm měsíců do Ruska.

Nyní se ve Venezuele debatuje o tom, kde Chávezovo spočine. Parlament už debatoval o možnosti dodatkem k ústavě umožnit jeho pochování v národním panteonu po boku jeho idolu, jihoamerického hrdiny boje za nezávislost Simóna Bolívara. Nyní ústava umožňuje prokázání takové pocty venezuelským státníkům nejdřív 25 let po jejich smrti. Uvažuje se také o možnosti pohřbít Cháveze v jeho rodném městě Sabaneta.

Nicaraguijský president Daniel Ortega během vzpomínkové ceremonie za Huga Cháveze

Chávezovy ostatky byly v pátek, deset dnů po úmrtí, slavnostně převezeny z vojenské akademie v Caracasu, kde byly vystaveny, do asi 20 kilometrů vzdáleného vojenského muzea. To se nachází v bývalých kasárnách, kde socialistický vůdce neúspěšným pučem v roce 1992 zahájil svou politickou kariéru.

Chávez měl za sebou před smrtí čtyři operace rakoviny za půldruhého roku a jeho zdravotní stav byl již od prosince předmětem spekulací. Vyvrcholením pooperačních komplikací byla vážná infekce dýchacích cest, kterou nedokázal překonat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!