Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chci být ruským odborářem, říká Snowden

USA

  7:00
MOSKVA - Americký počítačový expert Edward Snowden, který se už měsíc na moskevském letišti snaží dojednat únikovou cestu před trestním stíháním v USA, projevil nečekaně zájem o vstup do ruských odborů.

Edward Snowden. foto: Reuters

Podle ruských zpravodajských serverů obdrželo v minulých dnech jeho přihlášku vedení odborového svazu pracovníků bezpečnostních složek. Snowdenova šance stát se ruským odborářem je prý veliká.

Třicetiletý Američan je ve Spojených státech stíhán za vyzrazení podrobností o tajném programu Prism, s jehož pomocí výzvědné organizace USA monitorují mezinárodní internetový a telefonní provoz. Minulý týden požádal prostřednictvím svého ruského advokáta o dočasný azyl v Rusku, média spekulují o možné Snowdenově žádosti o ruské občanství. Podle Washingtonu by měl být Snowden z Ruska vyhoštěn a měl by být v USA souzen za špionáž.

ČTĚTE TAKÉ:

Alexej Lobarjov, který stojí v čele ruských policejních odborů, Snowdenovu přihlášku už projednal s kolegy a podporuje ji. Budoucímu odboráři přes jeho právníky vzkázal, že svaz je připraven poskytnout mu nezbytnou pomoc, a to ještě dřív, než bude do odborů oficiálně přijat.

Podle ruského serveru Lenta dostane Snowden od policejních odborářů ošacení, přikrývky, baterky do telefonu a přenosný počítač. Datum předání odborové legitimace Lobarjov neupřesnil.

Od 23. června, kdy dorazil do Moskvy z Hongkongu, přebývá americký počítačový technik v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo. O jeho konkrétních životních podmínkách není mnoho informací, Snowdenovu svízelnou životní situaci se snaží ulehčit advokátka serveru WikiLeaks Sarah Harrisonová, která z Hongkongu do Moskvy se Snowdenem přiletěla.

Edward Snowden na letišti v Moskvě. Po jeho pravici sedí Sarah Harrisonová, milenka Juliena Assange, která Snowdena doprovází na každém kroku.

Autoři: ,

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....