Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
23. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chci být ruským odborářem, říká Snowden

Edward Snowden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden. | foto: Reuters

MOSKVA Americký počítačový expert Edward Snowden, který se už měsíc na moskevském letišti snaží dojednat únikovou cestu před trestním stíháním v USA, projevil nečekaně zájem o vstup do ruských odborů.

Podle ruských zpravodajských serverů obdrželo v minulých dnech jeho přihlášku vedení odborového svazu pracovníků bezpečnostních složek. Snowdenova šance stát se ruským odborářem je prý veliká.

Třicetiletý Američan je ve Spojených státech stíhán za vyzrazení podrobností o tajném programu Prism, s jehož pomocí výzvědné organizace USA monitorují mezinárodní internetový a telefonní provoz. Minulý týden požádal prostřednictvím svého ruského advokáta o dočasný azyl v Rusku, média spekulují o možné Snowdenově žádosti o ruské občanství. Podle Washingtonu by měl být Snowden z Ruska vyhoštěn a měl by být v USA souzen za špionáž.

ČTĚTE TAKÉ:

Alexej Lobarjov, který stojí v čele ruských policejních odborů, Snowdenovu přihlášku už projednal s kolegy a podporuje ji. Budoucímu odboráři přes jeho právníky vzkázal, že svaz je připraven poskytnout mu nezbytnou pomoc, a to ještě dřív, než bude do odborů oficiálně přijat.

Podle ruského serveru Lenta dostane Snowden od policejních odborářů ošacení, přikrývky, baterky do telefonu a přenosný počítač. Datum předání odborové legitimace Lobarjov neupřesnil.

Od 23. června, kdy dorazil do Moskvy z Hongkongu, přebývá americký počítačový technik v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo. O jeho konkrétních životních podmínkách není mnoho informací, Snowdenovu svízelnou životní situaci se snaží ulehčit advokátka serveru WikiLeaks Sarah Harrisonová, která z Hongkongu do Moskvy se Snowdenem přiletěla.

Edward Snowden na letišti v Moskvě. Po jeho pravici sedí Sarah Harrisonová, milenka Juliena Assange, která Snowdena doprovází na každém kroku.

Edward Snowden na letišti v Moskvě. Po jeho pravici sedí Sarah Harrisonová, milenka Juliena Assange, která Snowdena doprovází na každém kroku.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...