Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chemický Alí dostal druhý trest smrti

Svět

  11:26
Bratranec svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna byl dnes podruhé odsouzen k trestu smrti. Soud jej Alímu Hasanovi Madžídovi, známému pod přezdívkou Chemický Alí, vyměřil za potlačení šíitského povstání v 90. letech.

Saddámův bratr. foto: ČTK

První trest, který dosud nebyl vykonán, Madžíd dostal loni za účast na genocidě Kurdů. Informovala o tom agentura Reuters.

Soudce Muhammad Urajbí rozsudek zdůvodnil Madžídovou aktivitou proti šíitům, kteří povstali proti Bagdádu na jihu Iráku po válce v Perském zálivu v roce 1991. Kromě Madžída dnes dostal trest smrti Abdal Ghaní Abdal Ghafúr, který v době povstání vedl vládní stranu Baas v jihoirácké provincii Basra, tedy v dějišti povstání.

Saddám svého bratrance jmenoval po obsazení Kuvajtu v roce 1990 vojenským guvernérem tohoto území. Za šíitského povstání pak byl Madžíd ministrem vnitra. Zásah vládních jednotek znamenal tenkrát smrt pro 100 tisíc šíitů.

Soud, který zasedá ve střežené zóně centrálního Bagdádu, už loni shledal Madžída vinným z masakrů Kurdů. Tyto zločiny se týkají operace Anfál, při níž v roce 1988 podle odhadů zemřelo 180 tisíc lidí. Madžíd si svou přezdívku vysloužil tím, že k zákrokům proti Kurdům nechával použít chemické zbraně.

Za svůj postup vůči nim se u soudu odmítl omluvit. Hájil se tím, že Kurdové stáli v 80. letech, kdy Irák bojoval s Íránem, na straně Teheránu. Rozsudek byl vynesen loni v září a měl být vykonán do měsíce.

Madžíd byl ale tehdy odsouzen s dalšími dvěma představiteli minulého režimu. Jedním z nich je bývalý ministr obrany Sultán Haším Taj, který byl v 90. letech ochoten spolupracovat s americkými agenty na Saddámově svržení. Mnoho lidí proto považuje trest smrti pro něj za nepřiměřený.

Prezident a dva viceprezidenti kvůli tomu zdrželi o půl roku podpis rozsudků a vláda stále trvá na tom, že mají být verdikty vykonány současně.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat