Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

CIA možná nedodržovala mezinárodní právo

Svět

  22:31
BERLÍN - Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová dnes vysvětlovala před cestou do Evropy nutnost umisťování vězňů v evropských věznicích. To však nemusí mít oporu v zákonech.

Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. foto: ČTK

Tajné letecké přepravování vězňů americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) může být
zpochybněno mezinárodním právem. A to navzdory tomu, že Spojené státy je více než kdy jindy obhajují. Shodují se na tom právníci, které dnes citovala agentura Reuters.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová před dnešním zahájením cesty do Evropy označila převoz podezřelých z terorismu z jedné země do jiné za účelem "výslechu, zadržování či vydání spravedlnosti" za prostředek používaný desítky let Spojenými státy i jinými zeměmi. 

Riceová řekla, že v případě, že místní vláda by nemohla zadržovat nebo soudit podezřelého a vydat ho tradičním způsobem, pak vláda může svobodně spolupracovat na tomto způsobu vydávání.

Tvrdila, že je přípustné z hlediska mezinárodního práva a v souladu s povinností vlád chránit své občany. Cestu Riceové zastiňuje obvinění médií, podle nichž byly v některých státech střední a východní Evropy tajné věznice USA a vězni se tajně přepravovali přes řadu evropských letišť.

Všechny země, jichž by se mohly věznice týkat, včetně Česka, to však popřely.

Právníci organizací bojujících za lidská práva uvádějí, že některé případy, které se dostaly na světlo, připomínají "mizení lidí", tedy způsob zacházení s vězni používaný jihoamerickými
diktaturami v 70. letech, který byl nakonec mezinárodně uznán za nelegální.

Podle Meg Satterthwaiteové ze Střediska pro lidská práva a globální spravedlnost na právnické fakultě Univerzity v New Yorku jde v případě CIA zřejmě o zadržování, únosy a uvrhávání do naprosté izolace.

Podle 9. odstavce Mezinárodní konvence o civilních a politických právech je pochybné zatýkání a zadržování nezákonné. Zadržená osoba má právo vědět, proč je zadržována, a musí předstoupit před soudce.

Podle Gabora Rona z organizace Human Rights First lidé prostě zmizí z ulice, jsou přepravováni z jednoho státu do jiného a nemají vůbec možnost zpochybnit legálnost tohoto zacházení před soudem, což je porušením nejen mezinárodního práva, ale i právních řádů většiny států. 

Jedním z kontroverzních případů je například svědectví Němce, který byl údajně koncem roku 2003 zadržen v Makedonii a odvezen americkými agenty do Afghánistánu, kde byl vyslýchán pět měsíců, než CIA zjistila, že nedrží správného člověka.

V dalším případě vyšetřují italští a němečtí žalobci údajný únos radikálního duchovního z Milána do Egypta, kde prý byl mučen. Riceová se k individuálním případům odmítla vyjádřit s tím, že Washington nemíní ohrozit zpravodajské, vojenské a policejní operace.

Připomněla, že USA jsou vázány konvencí OSN proti mučení a že Američané nikdy nepřemístili a nedopraví nikoho někam, "kde by byli přesvědčeni, že dotyčný bude mučen". Podle Satterthwaiteové tato ujištění ale nestačí. Je to prý absurdní, protože se ví, že v zařízeních, kde jsou američtí zajatci drženi, bylo dříve mnoho lidí mučeno. 
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!