Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína reaguje na zvýšený výskyt chorob. Zavádí přísnější opatření

V Číně výrazně rostou počty případů virových respiračních onemocnění u dětí. (24. listopadu 2023) foto: ČTK

Čínská vláda oznámila sérii opatření, která mají bránit dalšímu šíření respiračních onemocnění v zemi. Cestujícím přijíždějícím do Číny by měla být na hranicích měřena teplota, přísnější prevence a kontroly by měly být také ve školách a v domovech pro seniory. Čína zaznamenala v poslední době nárůst počtu respiračních onemocnění v zemi.
  14:59

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden vyjádřila znepokojení nad nárůstem počtu respiračních onemocnění v Číně a požádala Peking o podrobné informace. Následně oznámila, že Čína neodhalila žádný nový patogen.

Čína i WHO v minulosti čelily kritice týkající se nedostatečné transparentnosti při informování o prvních případech covidu-19, které se vyskytly ve městě Wu-chan na přelomu let 2019 a 2020.

Čínské zdravotnické úřady uvedly, že v poslední době zaznamenaly vyšší výskyt respiračních chorob a v zimě a na jaře očekávají rostoucí množství případů chřipky, covidu-19 a také mykoplazmového zápalu plic. Podle Pekingu to souvisí mimo jiné se zrušením přísných opatření, která země přijala v souvislosti s pandemií covidu.

Obavy vyvolaly tento týden fotografie z přeplněných dětských oddělení čínských nemocnic, zveřejněné na sociálních sítích, uvedla agentura DPA. Světová zdravotnická organizace navíc ve své středeční zprávě napsala, že zaznamenala výskyt zápalu plic bez určeného původu u dětí v severní Číně a v souladu s běžnou praxí požádala Peking o dodatečné epidemiologické a klinické informace a laboratorní výsledky z těchto ohnisek nákazy.

„Čínské úřady uvedly, že neodhalily žádný nový nebo neobvyklý patogen ani neobvyklé klinické příznaky, a to ani v Pekingu a Liao-ningu, ale pouze obecný nárůst počtu případů respiračních onemocnění způsobených známými patogeny,“ sdělila WHO ve čtvrtečním prohlášení.

Autoři: ,