Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Až 34,5 bilionu korun: Čína je největším vymahačem dluhů světa, rozvojovým státům za nesplácení „vysává“ rezervy

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velkém sále lidu v Pekingu. (19. června 2023) | foto: Reuters

Premium Doporučujeme
Čína je největším vymahačem dluhů na světě, tvrdí výzkumníci z amerického institutu AidData. Rozvojové země dluží čínským věřitelům prý až 1,5 bilionu dolarů (přibližně 34,5 bilionu korun) a více než polovina z tisíců půjček, které jim poskytla Čína za poslední dvě dekády, začíná být splatná právě nyní. Řada z těchto zadlužených států má přitom od Pekingu už i takzvané záchranné půjčky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

„Mnoho půjček bylo poskytnuto po roce 2013 a měly pěti-, šesti- nebo sedmileté období odkladu. Poté se (kvůli globálnímu ekonomickému ochlazení v důsledku pandemie covidu-19 – pozn. red.) přistoupilo ke dvěma dalším rokům milosti, kdy dlužníci nemuseli splácet,“ řekl stanici CNN Bradley Parks, ředitel AidData.

Nová hedvábná stezka

Ve zmiňovaném roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching zahájil mezinárodní obchodněpolitickou iniciativu One Belt, One Road neboli novou hedvábnou stezku. Ta má do roku 2049 ještě více propojit Čínu se zbytkem světa. Číňané od té doby rozpůjčovali zejména v jihovýchodní Asii, v Latinské Americe a v Africe na výstavbu silnic, letišť, železnic či elektráren tolik peněz, že to z nich podle amerických odborníků z institutu AidData učinilo největší věřitele na světě.

Putin bude jednat se Si Ťin-pchingem, do Číny vycestuje v říjnu

Řada z těchto rozvojových projektů se však nepovedla a některé půjčky navíc měly podle AidData klouzavou úrokovou sazbu, která se postupně zvyšovala. Podle zveřejněné zprávy se úroky některých dlužných států v období od první fáze otevírání nové hedvábné stezky v letech 2014 do roku 2021 až zdvojnásobily. Mnoho zemí tak postupně zjistilo, že dluží mnohem více, než čekalo.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: