Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čína je nezávislostí Kosova znepokojena

Čína dnes vyjádřila hluboké znepokojení nad nedělním vyhlášením nezávislosti Kosova. Varovala, že tento krok může ohrozit stabilitu na Balkánu a podkopat snahy o vytvoření společnosti více etnik v Kosovu. Peking vyzval k pokračování ve Vyjednávání mezi představiteli Srbska a Kosova.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

AndyO/XX

19. 2. 2008 15:04
Alespoň jeden z dalších

důvodů, proč by se měly EU a NATO rozpadnout.Počkejme si, co udělá nastupující hospodářská krise v Západní Evropě s našimi bruselskými eurobolševiky a válečnými štváči, až budou přemýšlet, proč si Kosovští Albánci dělají z  KFOR živé terče.

0 0
možnosti

Mirek

19. 2. 2008 12:15
Čo sa stane ak Srbsko uzná štát lakotov?

http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Lakotah" target="_blank" rel="nofollow">http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Lakotah

0 0
možnosti

svetla

18. 2. 2008 22:39
Cina

Cina z vysoka kasle na nejakou stabilitu na Balkane. Co ji znepokojuje jsou dusledky, ktere z toho plynou pro Tibet a Taiwan.

0 0
možnosti

Otto

24. 2. 2008 13:33
Re: Cina

Přesně tak. Je celkem zajímavé, že v Evropě se proti samostatnosti Kosova staví hlavně země, které mají stejné problémy s menšinami, jako má Srbsko s Kosovem. Uveďme například Španělsko (Baskicko), Slovensko (Maďarská menšina), Řecko a Kypr (turecký problém) nebo i to Rusko (Čečna). Osobně jsem spíš proti nezávislosti a mám celkem obavy, že si tímto EU pěkně pohnojila jak vztahy s Ruskem, tak i vztahy uvnitř unie.

0 0
možnosti

Muki

18. 2. 2008 19:07
poznamka

Nevim kdyz se uvazi situace, ze cesi, kdyz pomahali rozbit rakousky stat a svevolne vyhlasili nezavislost, tedy ucinili chybu. Urcite podle mineni mnoha ostatnich. Podle me bylo dobre, ze jsme vyuzili situace a meli jsme silu a vliv to prosadit, v okamziku dejin, kdy mocnosti, ktere rozhodovali o nasi casti Evropy, Nemecko a Rusko, byli oslabeny a Rakousko zniceno valkou zadny pravnik ci soudni rozzhodnuti to neprinese Je otazka, zda je tedy take spravne, vyhlaseni nezavislosti Slovenska, Slovinska a podobne. Proc to pisi. Ze pres tu aroganci prispivajicich, kteri veri, ze jen oni maji pravo soudit, kdo ma pravo na samostatnost a kdo ne, tak tady nikdy v historii neslo o spravedlnost ale jak se vyvinula situace. Bylo to vzdy rozhodnuti politicke a vyuziti prizniveho momentu, no a tak nektere narody ji zratili, jine zjiskali, nektere narodnostni skupiny uplne zanikli. Takze samozrejme, vse se da obhajit poukazovani na libovolnou cas historie a protivnik dokaze to same, ale mluvit o nejake zpravedlnosti nebo stejnem pristupu, to je pak vedoma lez. Srbove v severnim Nemecku podlehli a byli germanisovani, srbove na balkane meli to stesti, ze Turecka rise ztratila silu, ze nakonec samostatnost zjiskali, ale nejake pravo na sebeurceni neexistuje v praxi, vetsinou ti, kdo sami stat maji, toto pravo neuznavaji jine narodnostni skupine, kdyz se to jim zrovna nehodi. No a v Kosovu vyuzili prizniveho momentu a hlavne toho, ze hlouposti Srbskych vudcu, ktery ze se zapletli do nesmyslneho vrazdeni, zjiskali sympatie. Samozrejme i hlouposti komunistu, kteri tim ze odtrhli za sve vlady Kosovo od Srbska a svoji politikou zpusobili, ze se srbove otamtut stehovali a zbyl stat s 90 procentu albancu. Tenkrat se to komunistum hodilo, protoze potrebovali oslabit srbsky nacionalismus, ktery jim vadil pri vlade, ale pro kratkodobe vyhody obetovali budoucnost. Pri tom meli moc to naopak zmenit a vytvorit podminky, aby se tam srbove naopak stehovali, ale to nebyl zajem vladnouciho chorvata

0 0
možnosti

čtenář

18. 2. 2008 19:50
Re: poznamka

Ale, ale Muki, nejde o nic jiného, než o to, která doktrina mezi lidmi a jejich státními celky bude platit. Jestli státoprávní doktrina, nebo doktrina národního sebeurčení. Národní sebeurčení je pouhopouhé politkum, práce s vášněmi a manipulací. Státoprávní princip už tak manipulovat nelze, lze ho pdrobit soudní arbitráži, jsou možné opravné prostředky atd.

To je, oč tu běží. O sílu práva proti bezpráví. Vůči všem stranám konfliktů.

Samozřejmě to můžeš relativizovat. Otázkou je, čemu tím posloužíš a jestli tím budeš šťastnější.

0 0
možnosti

čtenář

18. 2. 2008 18:20
Kdo vidí v destabilizaci

pokrokový prvek, tak se může podívat na osud Afriky po skončení éry kolonií. Ó, jak svobodní jsou Afričané, jak se povznesli duchovně i materiálně !!! Ó !!!! A jak by se povznesli v nastalém zmatku Tibeťané a další a další pretendenti Velké Svobody Bez Hranic.

Kdepak čtyřicet let putování pouští !!! Kdepak !!! Všechno teď hned !!!

Má to háček - svoboda je vnitřní stav ducha.

0 0
možnosti

Muki

18. 2. 2008 19:17
Re: Kdo vidí v destabilizaci

A kdyz tedy srbove budou mit stesti a nakonec utvori stat, kde budou mit muslimove tak velke procento, tak nemohl by jsi ric jak si predstavujes ze to bude fungovat. Zadny evropsky stat se svojim muslimskym obyvatelstvem nevychazi a ma jich mnohem mene. Takze dobre vis, ze to znamena jen dalsi neustale problemy, nekdy dost krvave. Nevychazej s toho, ze to srbum nepreji, ale bude to pro ne danajsky dar.

0 0
možnosti

Michal

18. 2. 2008 16:13
potrefená husa, I TIBET NENÍ JEN HLADOVÁ LŮZA KULIŮ VDĚČNÝCH

ZA PEČENÉHO POTKANA...LIDÉ S DŮSTOJNOSTÍ CHTĚJÍ VÍC

0 0
možnosti

slon75

18. 2. 2008 14:28
Důvod, proč Čína nesouhlasí, je jasný

A to odkaz na vlastní problém Tibetu a Tajwanu a z toho plynoucí možná inspirace zejména pro Tibeťany.

0 0
možnosti

nojo

18. 2. 2008 14:32
Re: Důvod, proč Čína nesouhlasí, je jasný

Tibeťané mají právo na vlastní stát. Čína tam provedla invazi a okupuje je. To je jasné.

0 0
možnosti

xxx

18. 2. 2008 14:03
Pár zajímavých odkazů z druhé strany

Trpící Kosovo http://www.pravoslav.or.cz/kosovo.htm" target="_blank" rel="nofollow">http://www.pravoslav.or.cz/kosovo.htm

Historie i současnost Jugoslávie a Kosova http://www.orthodoxia.cz/jugoslav.htm" target="_blank" rel="nofollow">http://www.orthodoxia.cz/jugoslav.htm

Balkánská problematika http://www.ksl.wz.cz/balkanska_p.htm" target="_blank" rel="nofollow">http://www.ksl.wz.cz/balkanska_p.htm

Nevhodné zprávy http://www.messin.estranky.cz/clanky/balkan" target="_blank" rel="nofollow">http://www.messin.estranky.cz/clanky/balkan

0 0
možnosti

Jaroslav Kotrba

18. 2. 2008 14:08
Re: Pár zajímavých odkazů z druhé strany

Prosim vas, nezvysujte temhle strankach ctenost tim, ze je budete otvirat. Jeste tak ty pravoslavne mozna, ale "messin", to uz je ciry nicim nezkaleny fasismus

0 0
možnosti

Jaroslav Kotrba

18. 2. 2008 13:57
Už víme, kde máme stát

No tak jestli se proti nezávisloti Kosova staví Rusko, Čína a Vietnam, tak je hned jasněji, na čí straně máme stát my. Díky Vám, aparátčíci a fízlové. Kosovo je spíš důkazem toho, že mezinárodní společenství vládnout neumí - všude, kde to zkusilo, jde situace od desíti k pěti, viz Východní Timor, to nezávisí na národnosti, která je tam či onam většinová, nýbrž na tom, že lidi placení OSN nebo EU nemají žádnou odpovědnost vůči svým voličům a můžou mít strach tak nanejvýš z auditorů, ze Srbů, Albánců nebo Timořanů těžko. A to je špatně. No a to srovnávání s Mnichovem a Sudetama, které se tady objevuje v diskusi, mě taky pěkně s*re. Copak my jsme do Sudet vysílali komanda s úkolem vraždit, znásilňovat, podpalovat, vyhánět? Každému, co jeho jest, s takovým odtržením Podněstří od Moldavska bych nikdy nesouhlasil, ale s Kosovem jsem na vážkách, resp. spíš pro. A že o jeho odtržení nespolurozhoduje Srbsko? No ještě aby. Ptal se někdo v roce 1918 Habsburků, jestli Československo smí být samostatné?

0 0
možnosti

nojo

18. 2. 2008 14:24
Re: Už víme, kde máme stát

Copak my jsme do Sudet vysílali komanda s úkolem vraždit, znásilňovat, podpalovat, vyhánět? 

Nevysílali. Vyslali jsme tam, podle mezinárodního práva, díky teroristické kampani Henlainovců, armádu. Jako Srbové. Ale Němci tvrdili, že znásilňujeme, vraždíme, podpalujeme , vyháníme. A západ tomu věřil.

Podle nezávislých mezinárodních pozorovatelů se jugoslávská armáda choval k civilistům korektně. Kde byla , byl klid. Sami Albánci před boji prchali na území jí obsazené. Že UCK útočila z vesnic, kde držela lidi jako rukojmí, je věc druhá. Hezballah v Libanonu to dělal zrovna tak. A při odvetě byli postiženi i civilisté.

České země se neptaly Rakouska. Měly právní subjektivitu, český národ měl právo na svůj stát. Albánci svůj stát mají, Kosovo vždy bylo srbské, je provincií. Jako Sudety.....  Příchozí začali etnicky čistit, jako v Sudetech...

A copak UCK? TA nevraždila, neznásilňovat, ne podpalovat, nevyháněla?   Tvůj příspěvek je o ničem. Jen bývalá propaganda a emoce.  Už jsi si vzal prášeček? :-)

0 0
možnosti

nojo

18. 2. 2008 13:23
Mnichov

Mnichov, akorát místo Němců Albánci, Místo Sudet Kosovo, místo Henlaina Thaci, místo Henlainovců UCK, místo zahraniční podpory a vyhrožování Německa USA( vše v jejich režii).  Jen Británie a Francie se chovají stejně.

Tam i tady šlo o to, vyhnat původní obyvatelstvo a odtrhnout území. Tam i tady jsme slýchali pohádky o zlých Češích a Srbech, kteří prokazatelně reagovali na teroristické útoky na policii i obyvatelstvo. Ti i ti, v souladu s mezinárodním právem, poslali do území armádu.

Mnichov, jako vyšitý.  

0 0
možnosti