Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

V centru Šanghaje jsou po víkendových protestech bariéry, policie zatýká

Lidé v Číně protestují proti přísným covidovým opatřením foto: Reuters

Úřady v Šanghaji v pondělí vztyčily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, píše zpravodajský server BBC News.
  11:21

Úřady po nebývalých víkendových demonstracích, které se kromě Šanghaje konaly i v Pekingu a dalších městech, zmírnily část proticovidových opatření, uvedly ale, že politika nulového covidu bude pokračovat.

Účastníci sobotních a nedělních demonstrací v centru Šanghaje vyzývali úřady ke zrušení opatření proti šíření covidu, která úřady vyhlašují již při výskytu prvních případů nákazy. Během protestů ale zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a odchodu vládnoucí komunistické strany, což je v Číně neslýchané.

Čína má nejvyšší přírůstek nakažených covidem, napříč zemí sílí protesty

V pondělí byly podle BBC ulice Šanghaje znovu klidné a mohutné modré bariéry a zvýšená přítomnost policistů byly jedinou upomínkou na víkendové události. V oficiálních médiích, jejichž vydávání řídí v Číně komunistická strana, nebyla dnes o protestech ani zmínka. Pouze list Global Times vycházející v angličtině zveřejnil článek, který obviňuje západní země a západní tisk, že rozdmýchávají nespokojenost s čínskou strategií nulového covidu.

K víkendovým demonstracím, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti s vládnoucí komunistickou stranou za několik desítek let, se nevyjádřila ani čínská vláda. Neexistují žádné oficiální statistiky počtu zadržených demonstrantů, ačkoli podle agentury Reuters se demonstranti v Šanghaji v neděli večer střetli s policií a ta následně odvezla autobus plný zadržených.

Městská vláda v Pekingu nicméně dnes oznámila částečné zmírnění protikoronavirových opatření, když uvedla, že kolem obytných komplexů, kde se vyskytnou infekce, již nebude stavět zábrany a blokovat tím přístup. „Průchod musí zůstat otevřený pro zdravotnické služby, nouzový únik a záchranu lidí,“ uvedl představitel města zodpovědný za kontrolu epidemie.

Rekord třetí den v řadě. V Číně přibylo přes 35 tisíc případů covidu

Demonstrace proti koronavirovým opatřením začaly minulý týden v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang po požáru domu, při němž zahynulo deset lidí. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým omezením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim. Úřady to popírají. Incident umocnil vlnu nespokojenosti, která v zemi klíčila několik měsíců.

Ze Sin-ťiangu se protesty přelily do Šanghaje, na univerzity v Pekingu a v dalších městech a také přímo do pekingských ulic, kde se v noci na dnešek shromáždila asi tisícovka demonstrantů. Jedna ze shromážděných skupin zde po půlnoci skandovala: „Nechceme testy na covid, chceme svobodu!“

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...