Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dalajlama obvinil Čínu z úmyslu vyhladit buddhismus

Svět

  12:31
PEKING - Tibetský duchovní vůdce dalajlama obvinil Čínu, že se snaží "úmyslně vyhladit buddhismus". Učinil tak v rámci svého tradičního projevu u příležitosti výročí protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959, které je dnes připomínáno po celém světě. Čínské úřady obviňují dalajlamu ze separatismu.

"Zadržují mnichy a jeptišky ve vězeňských podmínkách, upírají jim možnost v míru studovat a praktikovat víru," řekl dalajlama na adresu čínských úřadů. Zároveň však prohlásil, že s Pekingem nepřestane komunikovat, i když v tom spatřuje jen "malou naději".

Dalajlama rovněž podpořil etnickou menšinu Ujgurů, která podle jeho slov trpí útlakem v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. "Rád bych jim vyjádřil svou solidaritu, pevně stojím na jejich straně," zdůraznil dalajlama.´

Solidarita s Ujgury
Dalajlamovým slovům naslouchaly v severoindické Dharamsále, kam dalajlama uprchl po neúspěšném povstání roku 1959, asi tři tisíce Tibeťanů.

V tibetské metropoli Lhase je dnes podle tiskových agentur cítit zvýšené napětí. Úřady zpřísnily policejní kontroly, majitelé pro jistotu uzavřeli některé turistické hotely.

Před dvěma lety vypukly v Tibetu během výročí událostí z 10. března roku 1959 krvavé nepokoje, které stály podle oficiálních údajů život 19 osob.

Podle tibetského exilu, v jehož čele stojí dalajlama, si však střety s ozbrojenými složkami vyžádaly více než 200 obětí. Události tehdy poškodily obraz Číny před letními olympijskými hrami v Pekingu.

Autor: