Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V kodaňské Christianii bourají ulici dealerů, obyvatelům vadí násilí a drogy

Svět

  9:06
V kodaňské alternativní čtvrti Christiania začali obyvatelé rozebírat dlažbu v ulici, kde se léta na stáncích veřejně prodávala marihuana a hašiš. Prodej totiž ovládly gangy, což v poslední době vedlo k násilnostem.

Svobodomyslná enkláva obývaná členy hnutí hippies a politickými idealisty se postupem času stala jednou z hlavních turistických atrakcí Dánska s více než půl milionem návštěvníků ročně. Policie v Christianii tolerovala i jinak nezákonný prodej měkkých drog a do enklávy dlouho nevstupovala.

Situace se změnila v posledních letech, kdy v oblasti vzrostl počet ozbrojených útoků spojených s válkou gangů o kontrolu nad drogovými obchody. Trpělivost došla nejen dánským úřadům, ale i místním lidem, kteří se rozhodli éru proslulé Pusher Street ukončit.

Při poslední smrtelné střelbě, spojované s organizovaným zločinem, zahynul v srpnu v ulicích Christianie 30letý muž a čtyři další utrpěli zranění.

V kodaňské alternativní čtvrti Christiania začali obyvatelé rozebírat dlažbu v ulici, kde se léta na stáncích veřejně prodávala marihuana a hašiš. (6. dubna 2024)

V sobotu policisté v ulici dealerů strhli stánky prodejců marihuany a hašiše a místní lidé začali ničit dlažbu, přičemž si jednu z dlažebních kostek v případě zájmu mohli odnést jako suvenýr.

„Vždy jsme říkali, že podporujeme volný prodej hašiše, ale není to možné. Tahle ulice musí být zase naše,“ prohlásila mluvčí Christianie Hulda Maderová, která v bohémské čtvrti žije 40 let.

První dlažební kostky z ulice vyzvedly v sobotu symbolicky dvě místní děti, Emilia a Sally. Dav lidí, který se na místě shromáždil, začal tleskat. Ceremoniálu se zúčastnil i dánský ministr spravedlnosti Peter Hummelgaard.

„Pro mě byla Pusher Street z celé Christianie nejméně autentická. Spojovala jsem si ji hlavně s násilím, gangy, vraždami, hrozbami a vším tím, co je ve skutečnosti protikladem Christianie,“ uvedla místní obyvatelka Mathilde Brandstrupová.

Pusher Street musí zemřít

Podle policejního představitele Simona Hansena budou policisté udržovat přítomnost v Christianii, dokud to bude nutné k zamezení obnovy prodeje drog.

„Pusher Street musí zemřít, aby Christiania mohla žít,“ řekla agentuře Reuters starostka Kodaně Sophie Haetorpová Andersenová. „Nechceme, aby Christiania upadala jen proto, že se tady lidé bojí bydlet a že místní obyvatele ohrožují chamtiví drogoví dealeři,“ dodala.

8. prosince 2018

„Svobodný stát Christiania“ založili v roce 1971 v areálu někdejších kasáren ve čtvrti Christianshavn, uprostřed dánské metropole, přívrženci hnutí hippies. Podle Mette Pragové, která strávila v Christianii 37 let, někdejší squatterskou čtvrť v současné době obývá téměř 800 dospělých a asi 200 dětí. Čtvrtina obyvatel je starší 60 let.

Plánujeme vybudovat novou Christianii bez zločineckého trhu s hašišem, uvedla Pragová působící jako koordinátorka nového místního projektu obecního bydlení. Na rekonstrukci lokality, která má zahrnovat výstavbu až 300 bytů, by mohla čtvrť při splnění určitých podmínek od vlády dostat přes 14 milionů dánských korun (47,6 milionu Kč), uvedla agentura AP.

V Pusher Street by mělo být po odstranění dlažebních kostek položeno nové vodovodní potrubí a nová dlažba. „Chceme tady více mladých lidí a více rodin“, které se budou chtít účastnit komunitního života, prohlásila Pragová. Čtvrť, kterou charakterizují graffiti v psychedelických barvách i toulaví psi, si ale zároveň přeje zachovat „kreativního ducha svobodného státu“.

Christiania

Christiania

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,