Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dav v Bělehradě zapálil ambasádu USA

Svět

  21:20
BĚLEHRAD - Početná skupina demonstrantů večer v Bělehradě napadla budovu amerického velvyslanectví. Několik osob do ní vniklo a založilo v ní oheň. Terčem útoků byly i další ambasády, obchody a pobočky zahraničních bank. Český zastupitelský úřad zůstal nedotčen.

Srbsko. foto: AFP

Násilí v ulicích Bělehradu vypuklo po skončení masové demonstrace v centru srbské metropole, kde se sešlo okolo 200.000 lidí, aby protestovalo proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova. Americké velvyslanectví napadlo asi 1000 radikálů, mnozí z nich maskovaní, kterým se podařilo vypáčit vstup a několik z nich vniklo do budovy.

Podle svědků z ní za jásotu davu před budovou vyhazovali dokumenty a nábytek a uvnitř zapálili oheň, který zachvátil dvě patra. Podle agentury AP se ho již podařilo uhasit. V plamenech skončily také strážnice u vchodu. Jeden z útočníků vyšplhal do prvního patra, strhl americkou vlajku a nahradil ji srbskou.


Ambasáda byla v době útoku prázdná a policie ji nestřežila. Asi 200
policistů přijelo k budově půl hodiny po začátku incidentu, slzným plynem vandaly rozehnala a několik jich zatkla. Zákrok si údajně vyžádal několik zraněných radikálů. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Seana McCormacka vnikli útočníci do objektu konzulátu. Americké velvyslanectví bylo terčem útoku již v minulých dnech, neboť Spojené státy byly mezi prvními zeměmi, které
nezávislé Kosovo uznaly a jeho odtržení od Srbska už dlouho podporovaly.

Odnesly to i restaurace Mc Donalds
Ministerstvo zahraničí USA v reakci na dnešní incident vyzvalo srbskou vládu, aby zajistila ochranu majetku Spojených států. Vedle americké ambasády byly večer v Bělehradě napadeny také zastupitelské úřady Chorvatska, Slovinska, Belgie, Bosny, Turecka a Německa. Průniku do britské ambasády zabránila policie. Česká ambasáda zůstala podle chargé dúaffaires Jany Šindelkové nepoškozena. "Neutrpěla ani nástěnka," poznamenala Šindelková.


Skupiny radikálních mladíků, z nichž někteří podle místních médií nebyli plnoletí, řádily i v dalších částech centra Bělehradu. Zdemolovaly dvě restaurace McDonalds, několik obchodů a trafik, kameny zaútočily také na filiálky zahraničních bank, podpálily nejméně 20 aut, tramvaj, pět autobusů a několik kontejnerů.

´Kosovo zůstane srbské...´
Na předcházející masové demonstraci promluvili mimo jiné premiér Vojislav Koštunica a zastupující předseda Srbské radikální strany Tomislav Nikoli†. Znovu potvrdili, že samostatné Kosovo nikdy neuznají. "Kosovo zůstane srbské, dokud budeme žít. Nikdy se ho nevzdáme," prohlásil na obřím pódiu před parlamentem Koštunica. "Každý čin tohoto kvazistátu, který byl násilně zřízen na našem území, budeme anulovat," dodal za hlasitého jásotu účastníků demonstrace. Organizátoři původně odhadovali, že by se jí mohl zúčastnit až milion Srbů.


Akci pod heslem "Kosovo je Srbsko" pořádal srbský parlament společně s hlavními politickými stranami. Demonstranti, které celý den svážely do metropole zdarma vlaky, měly v rukou transparenty s nápisy "Kosovo je srdcem Srbska" a "Nikdy se Kosova nevzdáme". Mnoho z nich mávalo srbskými vlajkami, v davu byly ale také zástavy Španělska nebo Rumunska, tedy dvou států Evropské unie, které odmítají Kosovo uznat, nebo vlajky Ruska, které podporuje srbský odpor vůči jednostrannému odtržení bývalé provincie. Demonstrace začala po 17:00 a okolo 19:00 se účastníci vydali na protestní pochod k pravoslavnému chrámu svatého Sávy, kde byla sloužena mše za spásu kosovských Srbů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!