Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Disponování jadernými zbraněmi je pouze falešný pocit bezpečí, řekl papež v Nagasaki

Papež František sloužil mši na stadionu v japonském městě Nagasaki. foto: Reuters

Nagasaki (Japonsko) - Papež František v neděli v japonském městě Nagasaki vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. Vlastnictví jaderných zbraní je podle něj neospravedlnitelné, šíří strach, nedůvěru a nepřátelství. Nagasaki a Hirošima jsou jediná dvě světová města, která se stala terčem jaderného útoku, když na ně Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby. Zahynulo tehdy přes 200 000 lidí.
  8:49

Papež v neděli odmítl logiku používání jaderných zbraní jako odstrašujícího prostředku, který pomáhá zajistit mír. Podle něj disponování jadernými zbraněmi navozuje pouze „falešný pocit bezpečí“.

Papež přiletěl do Japonska, kde bude vyzývat ke globálnímu zákazu jaderných zbraní

„Vlastnictví atomových a jiných zbraní hromadného ničení není odpovědí (na touhu po míru),“ prohlásil papež v projevu, který přednesl v Nagasaki na místě, kam 9. srpna 1945 dopadla jaderná bomba. „Mezinárodní mír a stabilitu nelze nastolit s pomocí strachu ze vzájemného zničení a s pomocí hrozby naprosté zkázy,“ konstatoval dále papež. Tento strach podle něj poškozuje vzájemné vztahy a brání dialogu.

Papež rovněž podotkl, že obrovské množství peněz „vyplýtvané na závody ve zbrojení je do nebe volající urážkou ve světě, kde miliony dětí a rodin žijí v nelidských podmínkách“. Podle něj by se tyto prostředky měly využít na odstranění chudoby a ochranu životního prostředí.

Papež František pronesl svůj projev v Nagasaki před stovkami lidí oblečených v bílých pláštěnkách, kterými se chránili před silným lijákem. Vedle sebe měl papež umístěnou symbolickou fotografii z roku 1945 z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra. Snímek ukázal novinářům již v loňském roce na návštěvě v Chile, kde vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. V neděli se papež setkal se synem amerického vojenského fotografa, který je autorem snímku. Poté položil na místě věnec bílých květin a tiše se v dešti pomodlil.

Město Nagasaki je centrem katolické víry

Druhým věncem papež uctil křesťanské misionáře a mučedníky i takzvané skryté křesťany, kteří v Japonsku šířili a tajně uchovávali katolickou víru během staletí pronásledování až do zrušení zákazu vyznávání křesťanství v roce 1873. Ve 127milionovém Japonsku se ke katolicismu hlásí pouze 536 000 věřících; hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus. Centrem katolické víry je právě Nagasaki. Papež v neděli znovu připomněl, že v mládí se do Japonska chtěl sám vydat jako misionář, zabránily mu v tom ale zdravotní problémy.

Po návštěvě Nagasaki má hlava katolické církve v neděli na programu ještě cestu do Hirošimy, která pocítila následky jaderného útoku o tři dny dříve, 6. srpna 1945. Japonsko po útocích kapitulovalo, a ukončilo tím druhou světovou válku. V Hirošimě se papež setká s přeživšími jaderného útoku a pomodlí se za oběti.

Modlitba věřících při mši papeže Františka v Nagasaki.
Papež František slouží mši v městě Nagasaki. Města Nagasaki a Hirošima se stala...
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...