Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové zasáhli loděnici u Oděsy, u Dnipra jim Ukrajinci sestřelili dvě rakety

Rusové zasáhli vícepodlažní obytný dům ve městě Dnipro, nejméně pět lidí utrpělo zranění. (28. července 2023) foto: Reuters

Ruský raketový útok v pondělí ráno zasáhl loděnici u Oděsy na jihu Ukrajiny a zranil tam dva lidi. V okolí města Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny ukrajinská protiletecká obrana v noci na pondělek sestřelila dvě ruské rakety. V Chersonu si ruské ostřelování vyžádalo jednu oběť. Informovali o tom ukrajinští regionální představitelé.
  8:22aktualizováno  10:33

Ukrajinské námořní drony podle ruského ministerstva obrany útočily u Sevastopolu na Ruskem okupovaném poloostrově Krym.

V zasažené loděnici u Oděsy vznikl požár, který se už podařilo zlikvidovat, sdělil na sociální síti Telegram šéf Oděské správy Oleh Kiper. Dva lidé museli být kvůli útoku hospitalizováni. Na správní budově a na vybavení loděnice vznikly škody. Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat podotkl, že útok Rusové podnikli patrně balistickými raketami, které nezřídka odpalují z Krymu.

Podle ukrajinského letectva protivzdušná obrana zničila 12 ruských dronů íránské výroby a dvě rakety vzduch–země Ch-59. Lysak na telegramu napsal, že úlomky sestřelených raket poničily vícepatrový obytný dům, jeden rodinný dům a automobil. Město Nikopol Rusové ostřelovali z těžkého dělostřelectva. Nikomu se nic nestalo, dodal Lysak.

Jeden člověk zemřel a tři další utrpěli zranění, když ruská armáda v noci na dnešek ostřelovala Cherson na jihovýchodě Ukrajiny, napsal na telegramu šéf vojenské správy města Roman Mročko. Zasažen byl vícepodlažní dům, kde v jednom z bytů začalo hořet a zemřela pětaosmdesátiletá žena.

Ze Sevastopolu na Rusy okupovaném Krymu ráno přicházely informace o explozích. Ruskojazyčný servis BBC napsal, že podle pozdějšího prohlášení ministerstva obrany v Moskvě lze usuzovat, že šlo o střelbu proti dvěma ukrajinským bezpilotním člunům.

Autoři: ,