Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do roka a do dne. Maďarský exprezident přešel most do Komárna

Svět

  9:30
KOMÁRNO/PRAHA - Před rokem a jedním dnem došel tehdejší maďarský prezident László Sólyom jen do poloviny Alžbětina mostu, který spojuje maďarskou a "slovenskou" část Komárna. Přesně v polovině, kde je uprostřed Dunaje mezistátní hranice mezi Slovenskem a Maďarskem, se totiž zastavil a pak se po chvíli otočil, nasedl do auta a odjel zpět do Budapešti. Kdyby býval pokračoval, dostala slovenská policie od tehdejší vlády Roberta Fica příkaz, že prezidenta nesmí do země vpustit.

Bývalý prezident Maďarska László Sólyom přichází po hraničním Alžbětině mostě na území Slovenska. foto: ČTK

Po roce a jednom dni se situace opakovala. Ve stejném podání, ale v úplně jiné atmosféře. Místo eskorty slovenských policistů, připravené okamžitě ho vyhostit zpět do Maďarska, vítaly Sólyoma potleskem stovky nadšených obyvatel města, které i na slovenské straně řeky zůstalo převážně maďarské.

Nezměnilo se jen to, že Sólyom už není úřadující hlavou maďarského státu, když byl před několika dny vystřídán ve funkci "vládním prezidentem" Pálem Schmittem. To, co se změnilo, je především atmosféra ve vztazích mezi Slovenskem a Maďarskem. Přestože mezi Bratislavou a Budapeští panují nadále velice rozdílné názory na takové zásadní věci, jako je udělování občanství pro zahraniční Maďary, na obou stranách je cítit snaha, aby vztahy byly co nejlepší.

Další podrobnosti o průběhu Sólyomovy návštěvy si přečtěte v pondělním vydání deníku


Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...