Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dohoda o přerušení bojů v Gaze a rukojmích je na obzoru. Bude se jednat dál

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (17. února 2024) foto: Reuters

Zástupci Spojených států, Izraele, Kataru a Egypta při v Paříži tento týden nalezli shodu na základních obrysech dohody o přerušení bojů v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích. Stanici CNN to řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. O dohodě povedou jednání s palestinským hnutím Hamás zástupci Kataru a Egypta.
  16:50

„Je pravdou, že se zástupci Izraele, Spojených států, Egypta a Kataru setkali v Paříží a nalezli shodu ohledně obrysů (dohody),“ řekl Sullivan podle agentury AFP stanici CNN. Dodal, že jednání budou pokračovat, a s palestinským hnutím Hamás budou jednat Egypt a Katar.

V sobotu média a tiskové agentury uvedly s odkazem na nejmenované zdroje, že jednání v Paříži pokročila. Podle informací egyptského tisku byla v neděli jednání obnovena v Kataru. Následovat by měly další schůzky v Káhiře.

Sullivan řekl, že nemůže uvést detaily toho, nad čím se zástupci čtyř zemí shodli v Paříži, protože se stále vedou jednání. V sobotu však několik nejmenovaných zdrojů uvedlo, že by dohoda mohla zaručit šestitýdenní přerušení bojů v Pásmu Gazy výměnou za 40 propuštěných rukojmích ze strany hnutí Hamás.

Při prvním klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z 253 lidí, které Hamás zajal během přeshraničního teroristického útoku 7. října, při němž zavraždil na 1 200 lidí. V rámci této dohody Izrael propustil ze svých věznic třikrát více Palestinců a vpustil do Gazy více humanitární pomoci.

Současný konflikt začal právě zmíněným útokem. Izrael pak v odvetě začal provádět údery na Pásmo Gazy s cílem zničit palestinské hnutí. Podle dnešního prohlášení úřadů kontrolovaných Hamásem počet obětí po izraelských úderech činí nejméně 29 692 lidí.

Autoři: ,